A négynapos Matematikatanárok Rátz László Vándorgyűlését minden év július első hetében, közvetlenül a tanévzárás után rendezi a Bolyai János Matematikai Társulat. Mindig más-más város fogadja az ország leglelkesebb matematikatanárait, tanítóit, akik nem bánják, hogy kicsit később kezdődik a nyári szünetük, cserébe találkozhatnak régi ismerős és új kollégákkal, megosztva velük az előző egy év örömeit, kérdéseit, problémáit. Idén kivételes volt helyszín: több évtized után a főváros, a Graphisoft Park kellemes környezete, ahová az Aquincumi Technológiai Intézet, az AIT–Budapest magánegyetem hívta meg a résztvevőket.
A BJMT nagy súlyt helyezett arra, hogy minél többen, fiatalok, tanárjelöltek és tanárok, tanítók vegyenek részt ezen az akkreditált matematikatanár-továbbképzésen, ezért pályázatot hirdetett külön alsó tagozatos tanítók és tanító szakos hallgatók, illetve fiatal tanárok és egyetemi hallgatók részére a részvételi díj teljes vagy részleges támogatására, amelyet 20-an vettek igénybe. Így a Vándorgyűlésre 240-en regisztráltak (13-an a határon túlról), amihez az anyagi támogatás mellett a színvonalas, a kreativitást előtérbe helyező szakmai program járult hozzá.
Előadást tartott több országosan ismert matematikát tanító kollégán kívül Bojár Gábor, a Graphisoft cég és az AIT-Budapest alapítója, Gyarmathy Éva pszichológus, a magyarországi Diszlexia Központ és az SNI Tehetségeket Segítő Tanács megalapítója, és Szemerédi Endre, a világhírű Ábel-díjas matematikus.
A zsúfolásig megtelt teremben Simon Péter, a Társulat főtitkára és Kosztolányi József, az Oktatási Bizottság vezetője nyitotta meg a konferenciát. Sajnos minden évben egyre nő azoknak a társulati tagoknak a száma, akiket elvesztettünk: az elhunyt kollégák közül Somfai Zsuzsára emlékezett meghatottan Lajos Józsefné, Török Juditra néhány méltató szóval Fried Katalin. A társulati díjak közül a Beke Manó Díjakat mindig a megnyitón szokták kiosztani, idén Aszódiné Pálfi Edit, Garbaczné Olasz Andrea, Farkasházi Csilla, Kovács Gabriella, Kovács Béla, Matyuska Ferenc és dr. Nádháziné Borbola Éva részére. Róluk és a díjról részletesebben olvashatnak a Bolyai honlapján, itt.
A tavalyi év után másodszor került sor a Vándorgyűlésen a Reményi-díjak átadására, amelynek történetét egy korábbi cikkünkben olvashatják. A díjazottak a BJMT Reményi-díj oldalán kereshetők meg.
A nyitónap estéjén hangulatos, minden szempontból kiváló gálavacsorára került sor a Római-parton, ahol Kosztra Gábor, az Oktatási Bizottság titkára játékokra invitált, és emléklapokat is kiosztott a rendszeres Rátz-konferencia résztvevőknek. A konferencia színvonalas, zökkenőmentes megszervezése a BJMT vezetőségének, titkárságának, az önkéntes segítőknek és az AIT-Budapest részéről közreműködőknek köszönhető.
Aki részletesebben szeretné tudni, milyen előadások és szemináriumok zajlottak le a négy napban, nyissa meg a programot, ahol a linkek vagy az adott videófelvételekre, vagy a kivetített prezentációkra mutatnak. Szinte minden előadás és foglalkozás nagy sikert aratott, sokan csak azt sajnálták, hogy nem lehettek egyszerre több szekcióban.
A következő fényképek Abonyi Tünde és Klein Sándor foglalkozásán készültek:
Néhány felvett előadást érdemes végignézni:
Bojár Gábor: Matematikaoktatás, mint az ország egyetlen gazdasági kitörési pontja
Szemerédi Endre: Gondolatok a matematikáról
Csapodi Csaba – Koncz Levente: Az érettségiről érdekesen
Erdős Gábor: Emlékezetes feladatok
Regős Krisztina: A diszkrét Gömböc nyomában
Szántay Csaba: Milyen a jó kutató?
Varga József: Tehetséggondozás matematikából Kecskeméten az elmúlt 30 évben
Reméljük, a programot és a videókat megnézve, jövőre még többen jelentkeznek erre a hagyományos országos tanári találkozóra:
a szerkesztők