Az Ugródeszkák matek szakon sorozat utolsó interjúalanya egy amerikai, ételrendeléssel foglalkozó cégnél dolgozik mint adatelemző, data scientist. És tetszik neki, élvezi a sokféle feladatot; van, amit tanult, és van, amit nem tanult az egyetemen. Egyet azonban biztosan tud: a cég működése alapvetően nem az adatokon, hanem a konyhán múlik. A kérdező Paulovics Zoltán.
Ez micsoda? – kérdezték tőlem gyerekek és szülők, akik egy közös adventi készülődésen odasereglettek körém, amikor meglátták előttem a színes szívószálakat és gumikarikákat, amikből valami különös térbeli szerkezet kezdett kialakulni. Amikor megmondtam, hogy ez egy tensegrity szerkezet, akkor megint csak az volt a kérdés: Az meg micsoda? Aki szeretne ilyet készíteni a karácsonyfára, az olvassa el Gáspár Merse Előd írását.
Épp e napokban zajlik (és december 18-án zárul) a Bolyai János Matematikai Társulat APP&X pályázatának közönségszavazása. A pályázat elnevezése arra utal, hogy Bolyai János a nemeuklideszi geometria felfedezését az „Appendix – A tér tudománya” című tanulmányában írta le részletesen. A pályázatra 238 pályamű érkezett az alsó tagozatosoktól a középiskolás diákokig az ország minden tájáról. A zsűri (amelynek tiszteletbeli elnöke Szilágyi Áron, háromszoros olimpiai bajnok vívó) a közönségdíjon kívül 9 alkotást díjaz. Részletesebben....
A Bolyai Társulat kiadásában 2023 decemberében megjelent könyvben az első 7 év terméséből válogattunk össze egy csokorra valót. A teljesség igénye nélkül rendeztük kötetbe online matematikai lapunk pár cikkét, amelyek megítélésünk szerint jól jellemezték az újságot az elmúlt években, és bemutatják, hogy merre szeretne tartani a jövőben. A 168 oldalas kiadvány a BJMT honlapján pdf formátumban olvasható és ingyenesen letölthető. Stipsicz András és Titkos Tamás írt a könyvhöz előszót.
2023 márciusában a Bolyai János Matematikai Társulat és 70 önkéntes az ország 7 helyszínén rendezte meg a Matek az Utcán eseményt, amiről az Érintő is beszámolt. A kezdeményezés a Matematika Nemzetközi Világnapját (3.14) ünnepli. Képünkön atavalyi ceglédi flashmob drónfelvétele. A nagy sikerre való tekintettel jövőre is lesz Matek az Utcán.
2024. januárjában a középiskolai felvételiken már azok a diákok fognak részt venni, akik az elmúlt 4 évben az új NAT szerint tanultak, az új kerettantervek szerint írt tankönyveket használták. Tanároknak és szülőknek is sok fejtörést okoz, hogy milyen változást hozhat ez a tény a központi felvételi feladatsorokban. Elsősorban nekik szánja gondolatait Horváth Eszter, arról, hogy miben változhatott a diákok tudása, milyen témákra lenne jó még a felvételi előtti hónapban egy kicsit ráerősíteni. Tapasztalatait itt osztotta meg.
A 2023-as – egy hétig tartó – Schweitzer Miklós Matematikai Emlékverseny november 6-án ért véget. A verseny feladatait egyetemi hallgatók számára tűzik ki, közülük is csak a legjobb matematikusok képesek megoldani azokat. A Héttusa versenyben nincsenek ilyen nehéz problémák, a példáink megoldását bárki beküldheti. Ezért is különleges, hogy idén a 6. Schweitzer-feladatot a Héttusa verseny júniusban közzétett feladatainak egyike ihlette. Hogyan? Makay Géza cikkéből, amely a KöMaL 2024. januári számában jelenik meg, ki fog derülni, itt pedig ízelítőt kapunk belőle..
A szeptemberi Érintőben megjelent Héttusa feladatok legeredményesebb megoldóit és a megoldásokat ismerteti Róka Sándor beszámolója. A harmadik forduló feladatai és a beküldési feltételei pedig itt találhatók. Még most is érdemes bekapcsolódni a versenybe, hiszen a 4. forduló után az élmezőny tagjai könyvjutalomban részesülnek. Továbbra is várjuk új és régi matematika héttusázóinkat!
A Héttusa rovatban kitűzött feladatokra bárki küldhet megoldást. Elég a feladat kérdésére a feladatok sorszámát és a feltett kérdésekre a válaszokat megküldeni, indoklást, részletes megoldást nem szükséges írni. A beküldési határidő: 2024. január 8. Következnek az új feladatok.
Pálfy Péter Pál 2023. november 3-án, a Magyar Tudomány Ünnepének megnyitó ünnepi ülésén, a Szegedi Tudományegyetem dísztermében megtartott előadásának szerkesztett szövegét adjuk közre. A cikket a Magyar Tudomány folyóirat engedélyével közöljük. Az idei nyitóelőadás Bolyai Jánosról szólt, aki kétszáz évvel ezelőtt, 1823. november 3-án írta meg édesapjának azt a levelet, amelyben bejelentette a nemeuklideszi geometria fölfedezését ezekkel a szavakkal: „a semmiből egy ujj más világot teremtettem”. Tovább...
A matematikai konferenciák jellemzően kicsik, legalábbis mondjuk a hatalmas orvosi kongresszusokhoz képest. Van azonban néhány egészen nagy, ahol ezres nagyságrendű a résztvevők száma. Ezek közül is a legnagyobb az ICIAM, amire idén Tokióban mintegy ötezer matematikus gyűlt össze. A konferencia hangulatát Röst Gergely tudósítása érzékelteti.
2023 szeptemberében volt René Thom, a neves és sokoldalú francia geométer és topológus születésének századik évfordulója. Ebből az alkalomból eseménysorozattal emlékezett meg róla a párizsi Francia Tudományos Akadémia és volt munkahelye, az Institut des Hautes Études Scientifiques (IHÉS) kutatóintézet. Szabó Szilárdbeszámolót készített az ünnepi alkalmakról.
2023. december 11-én, egy nappal azután, hogy Karikó Katalin és Krausz Ferenc átvették a Svéd Királyi Akadémia Nobel-díját, a Magyar Tudományos Akadémián átadták a Rátz Tanár Úr Életműdíjakat. A két eseményt több megszólaló is kapcsolatba hozta az MTA nagytermében, ahol 23. alkalommal díjazták a közöoktatásban legjobbnak ítélt, természettudományokat és matematikát tanítókat. A fényképen látható C. Neményi Eszter és Kosztolányi József érdemelte ki idén matematikából az elismerést. De szó lesz néhány korábbi Rátz Tanár Úr díjazott tanárról is...
Az idei, XXXV. Varga Tamás Módszertani Napokat 2023. november 3-4-én rendezte meg a Varga Tamás Alapítvány és az ELTE TTK Matematikatanítási és Módszertani Központja. Az esemény honlapja részletesen tájékoztat az előadásokról és a különböző szekciók programjáról. A Varga Tamás Junior díjat idén Dankowsky Anna Zóra, a Szent István Gimnázium matematikatanára, az életmű díjat pedig Sinkáné Papp Mária, nyíregyházi tanító és matematikatanár, valamint Vancsó Ödön, a Matematikatanítási és Módszertani Központ vezetője kapta. A szervezők, Csapodi Csaba, Kiss Anna, Móricz Márk, Vancsó Ödön fotókkal illusztált beszámolója következik.
A fotón Neumann János szobra látható a budapesti Infoparkban. 2023-ban több eseményre és emlékkonfereciára is sor került Neumann János születésének 120. évfordulójának megünneplésére itthon és külföldön. Közülük kettőről számol be cikkében Molnár Lajos és Stipsicz András.
A Bolyai János Matematikai Társulat 2023. október 27. és 2023. november 6. között rendezte meg a Schweitzer Miklós Matematikai Emlékversenyt. A versenyen középiskolai tanulók, egyetemi és főiskolai hallgatók, továbbá azok vehettek részt, akik egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat 2023-ben fejezték be. 23 versenyző összesen 135 megoldást nyújtott be a 11 kitűzött feladatra. Mindegyikük elismerést érdemel, különösen a képen látható Gáspár Attila, aki hibátlanul teljesített, és akinek első díját Molnár Lajos, a versenybizottság tagja adta át december 14-én, a Társulat ünnepi ülésén. A versenybizottság két titkára, Gyenizse Gergő és Vigh Viktor írták meg a díjátadón kihirdetett jelentést
A 2024-es érettségi követelményeket 2023-as cikksorozatunk témakörök szerint tárgyalja. A negyedik részben a geometria témakörének változásait mutatjuk be táblázatos formában, kiemelve az újonnan bekerült, illetve a törölt tartalmakat. Néhány feladat is segítheti a most érettségire készülőket, tanárokat és diákokat. Ismét Csapodi Csabamutatja be az újdonságokat.
Idén júniusban 14. alkalommal tartották meg a Bolyai Borkóstolót, a szegedi matematikusok immár hagyománnyá vált, érdekes matematikával és kötetlen társasjátékozással színesített (bor)kulturális alkalmát. A jó hangulatú „matekos borkóstolón” legutóbb Makay Géza szolgáltatta a matematikai tartalmat, a borokról pedig Varga Zoltán Gábor, a BorPont cég tulajdonosa mesélt érdekességeket. Örömmel lát a következő alkalommal minden érdeklődőt a szervező, Győrffy Lajos.
2021 szeptemberében már hírt adtunk az Erdős Pálról elnevezett konferenciaközpont létrejöttéről és céljáról, ami magasszintű workshopok, konferenciák és nyári iskolák szervezése matematikai, vagy azt alkalmazó témákban tematikus szemeszterek keretében, és fiatal, illetve elismert vendégprofesszorok meghívása. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat támogatásával a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet által alapított Erdős Center működéséről, rendezvényeiről és jövőbeli terveiről írt Böröczky Károly, a konferenciaközpont igazgatója.
Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy egy-egy matekos témának (is) ezernyi arca van, és mindenki más irányból érkezik a megértéshez, és más irányból akad el. Az elakadás végzetes is lehet ...., egész életre elvághatja a diákot a matematikától és mindentől, ami arra épül. – Pintér Gergő egy japán rajzfilm egyik jelenetéből kiindulva a törtek osztásának meg(nem)értését hozza fel példaként. Akadhatnak, akik egyetértenek a véleményével, és olyanok is, akik nem...
Róka Sándor Erdős Pál híres és középiskolai tudással is megérthető feladataiból válogatott legújabb könyvében. Miért különleges ez a válogatás? A válasz: a feladatok egyedisége, szépsége, eleganciája, ami a megjelenésük idején sokszor szokatlan volt, de most is jól felismerhetővé teszi őket. Kiknek ajánlja a könyvet Sándor Csaba, aki a kombinatorikus számelmélet kutatójként is talált benne általa nem ismert számelméleti Erdős-feladatot? Haszonnal forgathatják a matematikai versenyekre készülő diákok és mindazok, akik örömüket lelik érdekes feladatokon való gondolkodáson. Tovább...
Daróczy Zoltán akadémikus tanítványai közül későbbi kollégákként többen szintén a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjai lettek. Tanítványaival, munkatársaival nemcsak szakmai, hanem bensőséges emberi kapcsolatokat ápolt. A vezetésére bízott közösségeket nagy empátiával, hozzáértéssel irányította... Olvasottsága, műveltsége, nyitottsága és tájékozottsága példaértékű volt. Halálával a Debreceni Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia egy kiváló oktatóját, kutatóját és szellemi vezetőjét veszítette el. A Debreceni Egyetem professor emeritusának életéről és tudományos eredményeiről Páles Zsolt írását közöljük.
Aki már elolvasta a Héttusa szeptemberben kitűzött feladatainak „hivatalos” megoldásait, itt azt is megtudhatja, hogy Makay Géza, a feladatsor egyik megoldója milyen (számítógépes) módszereket használt, és hogyan gondolta tovább a példák általánosítását. Aki pedig még nem ismeri a Héttusa versenyt, annak legyen ez az írás ösztönző: héttusára fel!
Mindig nagy öröm olyan relativitáselméleti bevezető könyvet kézbe venni, amely a szerző érett oktatási tapasztalatain alapulva didaktikai nehézségeket kerül el, és ezáltal olvasása szinte bizonyosan fiatal fizikusokat fog elindítani ebbe az irányba. Azonban nemcsak Hraskó Péter Relativitáselmélet c. tankönyvéről szól Etesi Gábor recenziója: kitér az általános relativitáselmélet meglapozására több mint egy évszázaddal ezelőtt, és az azt követő fizikatörténeti fejleményeken át egészen az utóbbi évtized felgyorsult kutatásainak eredményeire. Tovább...
A Fibonacci-számok sokak érdeklődését felkeltik, hiszen többféle módon összekapcsolják a természetben előforduló jelenségekkel is. Itt például a méhek családfája került szóba. A szerzők egy érdekes geometriai kapcsolatra is rábukkantak: Silling Szintia a Debreceni Egyetem Turizmus-vendéglátás szakán tanul, ezért külön érdeklődéssel fogadtuk matematika témájú cikkét, amelyet konzulensével, Figula Ágotávalközösen írtak.
A szolgáltatásaink működéséhez sütiket (cookie) használunk. További információkhoz kattintson az Adatkezelés linkre.