2 x 2 = 3, avagy hogyan lehetne kettő helyett háromszintű az érettségi matematikából? Csapodi Csaba és Koncz Levente több éve foglalkoznak a matematika érettségi rendszerével, feladatsoraival és tapasztalataival, statisztikáival. Kutatásaikon alapuló, megalapozott vitaindító ötlettel állnak most elő, amelyre várják az érintettek véleményét. Arra kíváncsiak, hogy a matematikatanári társadalom mit gondol javaslatukról szakmai, módszertani szempontból. Miért lenne hasznos a háromszintű matematika érettségi? Íme...
Néhány szeptemberben–októberben esedékes rendezvényre szeretnénk felhívni olvasóink figyelmét, a Kutatók Éjszakájára, az Álmok Álmodói 20 kiállításra, a KöMaL Ankétra, a Varga Tamás Módszertani Napokra. Mostanában kell regisztrálni a 2022/23. tanév hagyományos matematikaversenyeire is, és ideje felterjeszteni a legkiválóbb pedagógusokat a Rátz Tanár Úr Díjra. Tovább…
Ottlik Géza(1912–1990) nemcsak Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító, de kiemelkedő tudású bridzsversenyző, valamint világhírű szakíró, a bridzsjáték megújítója volt. Fiatal korának helyszíne, az „Iskola a határon” sokak által ismert, de azt már kevesebben tudják, hogy az egyetemet matematika-fizika szakon végezte el Fejér Lipót tanítványaként. Életrajzi írásaiból az erre vonatkozó részleteket a Magyar Elektronikus Könyvtárból Lengyel Péter író (Ottlik jogörököse) engedélyével közöljük.
A 2022-es oslói Nemzetközi Matematikai Diákolimpiai felkészülésről, a versenyt megelőző utolsó edzőtáborról, és magáról az IMO versenyről ír Dobos Sándor, a magyar csapat helyettes vezetője. A szakkört tartók, dolgozatokat jaavítók, koordinátorok, szervezők hosszú névsora mutatja, hogy azok, akik a korábbi évek versenyzői voltak, szinte kivétel nélkül önzetlenül segítik a mostani olimpikonokat, és ez a szép hagyomány egy széleskörű, összetartó fiatal matematikus generáció felnövekvését tudja támogatni. Tovább...
A klasszikus kettősviszony fogalmának általánosításain keresztül François Labourie – eredetileg a Notices of the AMS folyóiratban megjelent – cikkebetekintést nyújt a negatív görbületű felületek geometriájának és fundamentális csoportjuk ábrázolásainak, valamint a hiperbolikus dinamika néhány, ma is aktívan vizsgált témájába.. A szöveget fordította és megjegyzésekkel ellátta: Szabó Szilárd. Tovább...
A 2022-es ICM, a matematikusok legjelentősebb konferenciája virtuálisan, és eddig példátlanul magas, 7000 fős részvétel mellett zajlott. Ám a személyes találkozás és a közösségi élmény még a legmodernebb technológiák használata mellett is pótolhatatlan. A Nature fotóján Maryna Viazovska, a második matematikus nő, aki megkapta a Fields-érmet, amit a kongresszus keretében vehetett át. Földvári Viktória cikke következik.
Mitől találunk szépnek valamit? Az ember ősidők óta keresi a választ erre a kérdésre. Talán mindnyájan érezzük, hogy csakúgy, mint egy andalító dallam élvezetéhez, a szépség megéléséhez is elengedhetetlen a harmónia. A konszonancia és a disszonancia matematikai leírásához Szendi Ágoston matematikus MSc hallgató bevezetett egy mérőszámot és egy távolság fogalmat, amelyet először relatív prím frekvenciák között definiált. Írása egyaránt érdekelheti a zenében jártasakat és járatlanokat is. Tovább...
Nagy várakozás előzte meg a matematikatanárok idei Rátz László Vándorgyűlését, hiszen az előző két évben a pandémia lehetetlenné tette a személyes megjelenést e nagy hagyományokkal rendelkező, rangos szakmai konferencián. A 2022-es egri Vándorgyűlésen több, mint 200 fő jelent meg, ami köszönhető a választott központi témának, az időben nyilvánosságra hozott neves előadóknak és az inspiráló történelmi helyszínnek. Az alsó tagozatos szekcióról Kulman Katalin, a felső tagozatosról Ács Katalin és Juhász Nándor, a középiskolai szekcióról pedig Bíró Bálint számol be.
„Ebben a cikkben röviden összefoglalom azokat a lehetőségeket, amelyeket a Regula Falsi módszerének alkalmazása jelent az általános iskolai oktatásban... Mutatok néhány megoldási ötletet a 8. osztályos matematika felvételi feladatsorokban található szöveges feladatok megoldására. Mivel a felvételin a szöveges feladatok megoldása sok tanuló számára nehézséget jelent, ezért vetettem fel azt az ötletet, hogy a Regula Falsi módszerét érdemes implementálni a magyar oktatási gyakorlatba.” – írja bevezetőjében Fülöp Zsolt. Tovább...
Egy konzultációs cég adattudós csapatának vezetője, alkalmazott matematikus végzettségű kétgyerekes anyuka, Windhager-Pokol Eszter az Ugródeszkák matek szakon sorozat 3. részének interjúalanya, akivel a munkájával kapcsolatos kihívásokról Bérczi-Kovács Erikabeszélgetett.
Hosszú évek óta az ELTE matematikus hallgatói − talán a középiskolai hagyományok folytatásaként − egyetemista korukban is szívesen vesznek részt versenyeken. Az elmúlt húszegynéhány évben alapvetően két nemzetközi versenysorozaton szerepeltek. Az egyik a csehországi Ostravában megrendezésre kerülő, Vojtěch Jarník nemzetközi matematikaverseny, a másik a bulgáriai Blagoevgradban az IMC versenye. Ágoston Tamás, az ELTE-csapat vezetője ismertet meg bennünket az idei rendezvényekkel.
2022. február 25-én 93 éves korában elhunyt Varga Richárd amerikai matematikus, az alkalmazott matematika, és ezen belül a numerikus matematika egyik kiemelkedő alakja. Matrix Iterative Analysis című könyve a numerikus analízis egyik alapműve. Ricsi bácsi mindig büszke volt magyar származására, rendszeres kapcsolatot tartott a hazai matematikai élettel. Faragó István és Horváth Róbertemlékezik meg róla.
A hazai és a nemzetközi matematikai közösség Rényi Alfréd születésének századik évfordulóját ünnepelte – 2022 nyarára elhalaszva – egy nagyszabású konferencia keretében a Magyar Tudományos Akadémián. A rangos esemény kiváló lehetőséget biztosított az eszmecserére és új együttműködések kialakítására a matematika legújabb eredményeihez kapcsolódóan, amelyek jóval Rényi Alfréd halála után váltak önálló kutatási ággá, megalapozásukhoz mégis alapvetően járult hozzá a konferencia névadója. Következik Bálint Péter és Ráth Balázsbeszámolója.
Azok az adattudósok a legkeresettebbek, akik az adattudomány minden aspektusával tisztában vannak, valamint egy-két részterületen specialistának számítanak. Némi felkészüléssel az adattudomány szépen elérhető karriert jelenthet matematika szakos hallgatók számára − írta az Illinois-i Egyetemen doktorált fiatal matematikus nő. E cikk megírásakor Bolor Turmunkh addattudósként dolgozott Chicagóban. Azóta Cupertinóba költözött, ahol az Apple-nél a gépi tanulás mérnök menedzsere. Tovább...
A gépi fordításban elért legújabb eredményeknek köszönhetően az automatikus fordítások minőségének javulása lehetővé teszi szakszövegek gyors átültetését számos nyelvre. A DeepL Translator neurális gépi fordítási szolgáltatás 2017-ben indult el hét nyelvvel, és 2021-re 13 európai nyelv között megjelent a magyar is. Nicolas Bacaër és Dénes Attila, „A matematikai populációdinamika rövid története” szerzője, illetve fordítója osztja meg tapasztalatait.
Ez év júniusában, 88 éves korában elhunyt Owe Axelsson, a numerikus analízis és a lineáris algebra kiemelkedő kutatója. A numerikus módszerek számtalan területén alkotott jelentőset, alapvető eredményeket ért el a numerikus lineáris algebrában, felkerült az ISI Highly Cited Mathematicians listájára is. Faragó István és Karátson János a következő sorokkal emlékeznek kiváló kollegájukra.
A szokásostól eltérően ez egy olyan mű, amely sem nem magyar nyelvű, sem nem friss. Azonban több szempontból is igen hasznos olvasnivaló az alkalmazott matematika egy nevezetes területéről. A szerzők célja volt, hogy mind matematikusok, mind az elmélet iránt is érdeklődő mérnökök meríthessenek az anyag megfelelő részeiből..Elman, H. C., Silvester,D. J., Wathen, A. J.: Finite elements and fast iterative solvers: with applications in incompressible fluid dynamics című könyvét Karátson Jánosismerteti.
A szolgáltatásaink működéséhez sütiket (cookie) használunk. További információkhoz kattintson az Adatkezelés linkre.