Különböző egyenesek négyeseit1 elláthatjuk egy egyértelmű invariánssal, a projektív kettősviszonnyal: két négyes akkor és csak akkor vihető át egymásba valamely lineáris transzformációval, ha megegyezik a kettősviszonyuk. A projektív kettősviszonnyal írható le a projektív egyenes geometriája. Négy egyenes projektív kettősviszonya kiszámolható mint két alkalmas, belőlük alkotott hármas osztóviszonyának hányadosa, innen az elnevezés.
Tekintsünk négy, páronként különböző, az origón áthaladó egyenest a síkon. Ekkor léteznek lényegében egyértelmű koordináták, amelyekben az pontot, a -et, az -et, és a -et tartalmazó, fenti tulajdonságú egyenes, ahol a négy egyenes projektív kettősviszonya. A projektív kettősviszony kielégíti függvényegyenletek bizonyos halmazát. Emeljünk ki ezek közül kettőt: az első két változóra vonatkozó multiplikatív kociklus-szabályt és egy additív szabályt:
Fordítva is igaz: bármely halmaz, ellátva a négyesein egy olyan függvénnyel, amely teljesíti egyenleteit, előállítható a projektív egyenes valamely részhalmazaként úgy, hogy a projektív kettősviszony megszorítása. Ez az elemi, ám figyelemre méltó állítás azt jelenti, hogy a projektív kettősviszony teljesen meghatározza a projektív egyenest. Következésképpen, értelmezhetjük a projektív kettősviszonyt úgy, mint pontnégyeseken értelmezett, bizonyos függvényegyenleteket kielégítő függvényt.
A projektív kettősviszonynak sok leszármazottja létezik az algebrai geometriában: síkok, egyenesek vagy zászlók elrendezéseinek invariánsai. Ezek kifejtését most mellőzzük; ehelyett maradunk a valós és komplex projektív egyenesnél és a kettősviszony negatív görbületű sokaságokkal, hiperbolikus dinamikával és a Teichmüller-elmélettel való kapcsolatánál.
A valós hiperbolikus sík leírható a valós projektív egyenes metrikus kiterjesztéseként. A komplex egyenesen (amelyet a komplex projektív egyenes egy affin térképeként tekintünk) a valós egyenesek részhalmaza egy körvonalat alkot2, amely ezáltal bijekcióban áll a valós projektív egyenessel. A Poincaré-féle körlap-modellben a hiperbolikus sík az egységkörvonal (mint valós projektív egyenes) által határolt körlap. A hiperbolikus sík geodetikusai az -ra merőleges körvonalak3. Az valós projektív egyenes két tetszőleges pontjára pontosan egy geodetikus illeszkedik. A projektív kettősviszony a következő módon áll kapcsolatban a hiperbolikus távolsággal.
Egy -t érintő körvonal a Poincaré-körmodellben az érintési pont mint középpont körül egy horoszféra. Legyen két különböző pont a hiperbolikus síkon, és jelöljük -val a rájuk illeszkedő egyetlen geodetikust. Jelöljük továbbá -nal végtelen távoli pontjait4. Legyenek és azon horoszférák illetve körül, amelyek áthaladnak -n illetve -n. Végül, legyenek azon horoszférák középpontjai, amelyek érintik egymást és -et illetve -t. Ekkor, és egymástól vett hiperbolikus távolsága az pontok projektív kettősviszonyának logaritmusa. Evvel az eljárással a hiperbolikus távolság és a projektív kettősviszony kölcsönösen meghatározza egymást.
Megfordítva, a valós projektív egyenes a hiperbolikus sík végtelenbeli pereme. A Poincaré-körmodellben két irányított geodetikus akkor és csak akkor végződik azonos -beli pontban, ha aszimptotikusak egymással, azaz korlátos távolságban maradnak egymástól5. Ez lehetővé teszi a fentiek kiterjesztését Hadamard-felületekre. Egy kétdimenziós Riemann-sokaság Hadamard-felület, ha egyszeresen összefüggő, negatív görbületű és teljes. végtelenbeli pereme irányított geodetikusai aszimptotikus ekvivalencia-osztályainak halmaza. A hiperbolikus sík végtelenbeli pereme a valós projektív egyenes. Egy horoszféra egy adott pontot tartalmazó metrikus körvonalak határértéke, amint azok sugara tart a végtelenbe.
J.-P. Otal a fenti eljárást visszájára fordítva általánosította a kettősviszonyt egy tetszőleges Hadamard-felület végtelenbeli peremére: négy, -beli pontból kiindulva tekintsük az ábrán jelölt horoszférákat, és értelmezzük kettősviszonyát úgy, mint az és pontok (meghatározott előjellel vett) távolságának exponenciálisát. Általában, az így nyert függvény kielégíti -et, kivéve a (2) additív egyenletet! Értelmezzünk most egy kettősviszonyt egy olyan függvénynek, amely kielégíti ezt a gyengített feltétel-rendszert. Ezt az ötletet felhasználva Otal bebizonyította, hogy egy felületen egy negatív görbületű metrikát határoz meg a zárt geodetikusainak hossza. Bourdon pedig hasonló kettősviszonyok segítségével értelmezett egy durva geometriát egy általános negatív görbületű metrikus tér végtelenbeli peremén.
Térjünk most át a hiperbolikus dinamikára és Teichmüller-elméletre! Tegyük fel, hogy az univerzális fedőfelülete egy zárt felületnek. Noha fogalmát metrikus geometriájából vezettük be, valójában kizárólag a fundamentális csoporttól függ, tehát jelölhetjük a következőképpen is: . Ez a végtelenbeli perem homeomorf a körvonallal, és természetes módon hat rajta . Tehát, minden negatív görbületű Riemann-metrika -en meghatároz egy -invariáns kettősviszonyt -en.
Egy kettősviszonynak létezik dinamikai interpretációja is: tekintsük páronként különböző ponthármasainak hányadosát a diagonális hatására nézve. Ez a hányados egy kompakt tér. Egy kettősviszony megadja transzformációinak egy egy-paraméteres részcsoportját a következő szabály szerint: , ahol . Ekkor az (1) multiplikatív kociklus-szabály így írható: 6. Amennyiben a kettősviszony egy negatív görbületű Riemann-metrikából származik, e konstrukció éppen az adott metrika geodetikus áramát adja. Általánosságban, a kettősviszony közeli viszonyban áll a dinamikával.
Mi a -en értelmezett kettősviszonyok tere? Az feletti hiperbolikus struktúrákat alkotó Fricke-tér (amelyet Riemann Uniformizációs tétele segítségével gyakran azonosítunk az feletti komplex struktúrák Teichmüller-terével) alkotja -ben a projektív kettősviszonyok részhalmazát. Minden ilyen kettősviszony azonosítja -et a projektív egyenessel, és ezáltal ábrázolja -et -ben. Hasonlóan, a szerző megmutatta, hogy a csoport -beli ábrázolásainak egy altere – az úgynevezett Hitchin-komponens – megfelel a (2) bizonyos általánosításait kielégítő kettősviszonyok terének. Végül, tartalmazza az feletti negatív görbületű Riemann-metrikák terét is.
Az tér feltehetőleg rendelkezik egy érdekes struktúrával, amely általánosítja a Hitchin-komponens Goldman által leírt Poisson-struktúráját. Egy Poisson-struktúra egy halmazon nem más, mint egy Lie-algebra struktúra az feletti függvények valamely osztályán, amely teljesíti a függvények szorzatára vonatkozó Leibniz-szabályt. E fogalom a klasszikus mechanikából ered, és a kvantummechanikához vezet. Definíció szerint, a végtelenbeli perem minden pontnégyese megad -en egy függvényt. E függvények megszorítása a Fricke-térre származtat egy természetes függvényosztályt, amelyen Wolpert és Penner kiszámolta a Poisson-struktúrát. Később Csehov, Fock és Penner kvantálta e függvényeket (azaz: ábrázolta őket egy Hilbert-téren ható operátorokként), egy agyafúrtabb módszerrel pedig Fock és Goncsarov a Hitchin-komponenst kvantálta.
Másrészt, a kettősviszonyok alapvetőek a klasszikus Teichmüller-elmélet több tulajdonságának – úgymint például a McShane-azonosságok – általánosításában egy magasabb Teichmüller-Thurston elméletté, ami a Hitchin-komponens vizsgálatát jelenti.
A komplex projektív kettősviszony továbbá szoros viszonyban áll a háromdimenziós hiperbolikus geometriával. Két friss és szép példa erre W. Neumann tanulmánya Hilbert harmadik problémájának hiperbolikus változatáról, és a Baseilhac, Bonahon, Benedetti, Kashaev, stb. által kidolgozott kvantumhiperbolikus geometria.
A mindenütt jelenlévő kettősviszony által kielégített egyszerű függvényazonosságok elég rugalmasak ahhoz, hogy leírjanak különféle geometriai és dinamikai kérdéseket, azonban elég merevek ahhoz, hogy fontos információt hordozzanak dinamikáról, Poisson-struktúráról és felületek fundamentális csoportjának ábrázolásairól.
François Labourie, “What is...a Cross Ratio?” Notices Amer. Math. Soc. 55 (November 2008), 1234-1235. © 2008 by the American Mathematical Society.
Irodalomjegyzék
- [1] F. Labourie, Cross ratios, surface groups, and diffeomorphisms of the circle, Publ. Math. IHES (2007), no. 106, 139-213.
[2] J.-P. Otal, Sur la géométrie symplectique de l'espace des géodésiques d'une variété à courbure négative, Rev. Mat. Iberoamericana (1992), no. 3, 441-456.
[3] W. D. Neumann, Hilbert's 3rd problem and invariants of 3-manifolds, The Epstein Birthday Schrift, 383-411 (electronic), Geom. Top. Monogr., 1, Geom. Topol. Publ., 1998
[4] W. Thurston, Three-Dimensional Geometry and Topology, vol. 1, Princeton University Press (1997).
Lábjegyzetek
- 1négyes alatt végig rendezett négyest értünk (a fordító megjegyzése)
- 2az eredeti szövegben tévesen a következő megfogalmazás szerepel: egy rögzített valós síkot elmetsző komplex egyenesek egy körvonalat alkotnak (a fordító megjegyzése)
- 3beleértve az origón áthaladó egyeneseket is (a fordító megjegyzése)
- 4azaz, metszéspontjait -val (a fordító megjegyzése)
- 5az irányítás szerinti pozitív időtartományra megszorítva (a fordító megjegyzése)
- 6az eredeti szövegben az azonosság bal oldalán helyett helytelenül áll, így valójában a változó logaritmusában kapunk ábrázolást (a fordító megjegyzése)