A 2021/2022. tanévi OKTV II. kategóriás döntőjének 2. feladata így szól:
Az háromszögben , a -hez tartozó magasság talppontja az oldalon . Legyen az oldalt, a magasságot és az háromszög köré írt kör -t tartalmazó ívét belülről érintő két kör középpontja és . Bizonyítsuk be, hogy felezőpontja az beírt körének középpontja.
1. ábra
A versenybizottság által adott koordinátageometriai megoldás itt olvasható.
Az állítás meglepő és érdekes. Írásunkban három további megoldást mutatunk, rábízva az olvasóra a döntést, neki melyik tetszik legjobban.
1. Elemi geometriai megoldás:
2. ábra
A 2. ábra jelöléseit használjuk. A kör középpontja . Érintse a középpontú kör a és szakaszokat a , illetve az pontokban. Legyen a és körök érintési pontja. A háromszög oldalait , , jelöli. Belátjuk, hogy .
Elsőként tekintsük az és háromszögeket. Ezek egyenlő szárúak, hiszen száraik a , illetve a körök sugarai. A száraik párhuzamosak: és is merőleges -re, továbbá , és egy egyenesre esnek, mert a és körök a pontban érintik egymást. Ezért az alapjaik is párhuzamosak, azaz , és egy egyenesen vannak.
Jelölje az háromszög csúcsánál lévő szögét. Az is -val egyenlő, hiszen a körben szintén az ívhez tartozó kerületi szög. , mert merőleges szárú szögek. Az és háromszögek -nál lévő szöge közös, egy további szögük , ezért a két háromszög hasonló. A megfelelő oldalak aránya egyenlő: , átrendezve .
Az pont körre vonatkozó hatványa , tehát . Ez azt jelenti hogy a kör sugara . Hasonlóan a középpontú, -t érintő kör sugara .
3. ábra
A 3. ábrán a beírt kör sugarát jelöli. Az négyszög négyzet, ezért . Külső pontból a körhöz húzott érinőszakaszok egyenlőek, ezért .
Hasonlóan . Felhasználva, hogy , a beírt kör sugarára teljesül, hogy . Felhasználva az és értékeket, , hiszen . Ezért az trapéz (1. ábra) középvonalának hossza . A két érintési pont távolsága , továbbá , tehát az szakasz felezőpontja. Ezzel igazoltuk a feladat állítását, valóban a szakasz felezőpontja. Azt is látjuk, hogy a beírt kör érinti az -re -ben és -ben állított merőlegeseket.
A megoldás alapvető lépése annak a belátása volt, hogy . Erre adunk további két bizonyítást.
2. Használjuk ki két kör érintkezésének feltételét, számoljunk!
4. ábra
Thalész tétele miatt a kör sugara . Ha két kör érinti egymást, akkor a körök középpontjai és az érintési pont egy egyenesen vannak, így . Felhasználjuk, hogy az érintési pontba húzott sugár merőleges az érintőre, ezért az négyszög négyzet, . Ezek alapján . Az -ben alkalmazzuk a Pitagorasz-tételt:
Az befogóra alkalmazzuk a befogótételt. , ezért . Átrendezve az összefüggést, adódik. Ha ezt a (*) egyenletbe behelyettesítjük:
Innen , azaz amit bizonyítani akartunk.
Hasonlóan bizonyíthatjuk, hogy .
3. Megoldás inverzióval:
Ennek a megoldásnak az alapötlete Moussong Gábortól (ELTE Geometriai Tanszék) származik.
5. ábra
Tekintsük az középpontú, -n átmenő, azaz sugarú körre vett inverziót. A befogótétel miatt , tehát ennél az inverziónál és helyet cserél, és szakasz képe önmaga.
Az inverzió alapkörének minden pontja fix, ezért a pont képe , ez igaz az egyenesre vonatkozó tükörképre is. Ezért a egyenes képe olyan kör, amely az , , pontokon áthalad, azaz a kör. Egy kör képe inverziónál kör vagy egyenes. Akkor lesz egyenes, ha a kör átmegy az inverzió középpontján, így a képe a egyenes, azaz a egyenes. Az egyenes képe önmaga, mert áthalad az inverzió középpontján.
A kör képe legyen . Az inverzió érintéstartó transzformáció. A kör érinti az és egyeneseket és a kört, így is érinti ezeket. Ez azt jelenti, hogy és az érintési pont az inverziónál fixen marad. Ebből következik, hogy rajta van az inverzió körén, .
Megjegyzés:
Ennek a megoldásnak van egy kis hiányossága. Azt mondjuk, hogy a kör és kör érinti az és egyeneseket és a kört, ezért azonosak. Gondoljuk meg, hogy hány ilyen kör van? Ha több is van, akkor miért lesz képe önmaga?
6. ábra
A 6. ábrán láthatóak ezek a körök. Ha felveszünk a szögtartományban egy tetszőleges, a és egyeneseket érintő t kört, akkor ebből T középpontú középpontos hasonlósággal egy olyan kört kapunk, ami a kört belülről és egy olyat, amely kívülről érinti. A többi szögtartományban is két-két megfelelő kör adódik, így 8 kört kapunk.
Az inverzió az alapkör belsejét a külsejébe képezi le, és viszont. Ezért képe valóban önmaga.
Mit mondhatunk a többi kör inverz képéről?
A , , , köröket az inverzió önmagukba viszi. és , illetve és egymás inverzei. (A középpontú, sugarú inverzió esetén az analóg állítások megfogalmazhatóak.)
Ezek után kíváncsiak lehetünk arra, hogy az OKTV-feladat állítása hogyan változik, ha olyan köröket vizsgálunk, amelyek a kört kívülről érintik.
7. ábra
Az 1. megoldás gondolatmenete átvihető a külső érintőkörök esetére, ha belátjuk, hogy A, G, és egy egyenesen van.
A 2. megoldás módszerével így dolgozhatunk (7. ábra):
Számoljuk ki az szakasz hosszát:
A belső körökhöz hasonló gondolatmenettel haladva ; ; . Az -re felírva a Pitagorasz tételt:
. Felírjuk a befogótételt: , tehát . A (**) egyenletbe helyettesítve: , azaz . Hasonlóan kapjuk a összefüggést. A körök sugarai pedig ; .
Hogyan bizonyíthatjuk ugyanezt inverzióval?
Az középpontú, sugarú kört használva a kör inverz képe önmaga, az pont fixpont, tehát . A középpontú, sugarú kört használva .
Érdekes kérdés, hogy milyen pont az szakasz felezőpontja…
8. ábra
A fentiekből az első megoldásban leírtakkal analóg módon adódik, hogy ha az háromszög oldalát kívülről érintő kör középpontját -re tükrözzük, akkor az szakasz felezőpontját kapjuk.
Kempelen Farkas Gimnázium
ELTE Algebra és Számelmélet Tanszék