Az euklideszi geometriában, egy feletti vektortérben a hosszúságok és a szögek a legfontosabb mérőszámok, és a dolgok merevek. A szimplektikus geometriában a kétdimenziós mérőszámok a kulcsszereplők, és a komplex számok a természetes skalárok. Kiderül, hogy a szimplektikus struktúrák sokkal rugalmasabbak, mint a komplex függvénytan holomorf függvényei, vagy a Riemann-geometria metrikái.
A „szimplektikus” szó Hermann Weylnek a csoportokról szóló klasszikus könyvében bevezetett kifejezés tükörfordítása. A szó valójában a komplex görög megfelelője, azaz a latin com-plexus (egybefonva) szóösszetétel tagonkénti görög fordítása:
συμ – πλεκτικοζ.
Weyl annak a Lie-csoportnak a jelölésére javasolta ezt a szót, amely megtartja a nemelfajuló ferdén szimmetrikus bilineáris formát. Ezt megelőzően a szóbanforgó Lie-csoportot „egyenes komplex csoportnak” vagy „abeli lineáris csoportnak” nevezték (arra utalva, hogy Abel is tanulmányozta ezt a csoportot).
Egy (valós) sokaságon lévő 2-forma olyan matematikai objektum, amely minden pontban két érintővektort kap változóként, és ezekre egy valós számot ad, mégpedig ferdén szimmetrikus és bilineáris módon. Pontosabban, egy
ferdén szimmetrikus leképezés-családot ad meg, amely -től sima módon függ. Az 2-forma szimplektikus, ha zárt (vagyis külső deriváltja, teljesíti a egyenletet) és nemelfajuló, vagyis minden nemelfajuló. Ez utóbbi feltétel ekvivalens avval, hogy minden nemnulla érintővektornak van egy szimplektikus „barátja”, vagyis egy olyan vektor, amelyre . Egy szimplektikus sokaság pedig egy szimplektikus formával ellátott (valós) sokaság.
A nemelfajulóságnak fontos következményei vannak. Tisztán lineáris algebrai alapon, a Gram–Schmidt-eljárás ferdén szimmetrikus analógját alkalmazva, minden pontban kiválaszthatjuk -nek egy -vel kompatibilis bázisát. A bázis keresését egy nemnulla vektorral kezdjük, majd megkeressük ennek szimplektikus barátját. E két vektor a ferde szimmetria miatt lineárisan független. Ezután lehasítjuk a és által kifeszített kétdimenziós alteret, és rekurzívan folytatjuk az eljárást, míg egy
bázist nem kapunk, ami páros sok báziselemet tartalmaz. Tehát a szimplektikus sokaságok páros dimenziósak. A fenti gondolatmenet alapján minden érintőtérre gondolhatunk komplex vektortérként is, ahol és egy komplex alteret feszítenek ki. Az legmagasabb ék-hatvány sehol sem tűnik el, hiszen minden érintőtéren
Másszóval, egy térfogati forma, így szükségképp irányítható. A szimplektikus geometriának fontos kapcsolatai vannak az algebrai kombinatorika, az algebrai geometria, dinamika, matematikai fizika és reprezentációelmélet felé. Az ezen kapcsolatokat mutató legfontosabb példák a következők:
(1) , és a és által meghatározott paralellogramma előjeles területe;
(2) egy, az 1. ábrán mutatott tetszőleges Riemann-felület, és az (1)-ben megismert területi forma;
1. ábra. A területi forma egy Riemann-felületen szimplektikus geometriát definiál.
(3) és ; ezt a formát standard szimplektikus formának is nevezik.
(4) , az sokaság koérintő nyalábja, amire fázistérként tekintünk, a -koordináták -ben a helyet jelölik, a -koordináták pedig a koérintő irányban a momentumot, és
(5) egy sima komplex projektív varietás, és -t a Fubini–Study-forma indukálja (ez a példa magában foglalja a sima normális tórikus varietásokat is);
(6) egy kompakt, összefüggő féligegyszerű Lie csoport koadjungált orbitja, amelyet az Kostant–Kirillov–Souriau-formával látunk el. A választással ezek a példák magukban foglalják a komplex projektív tereket, a Grassmann-sokaságokat és az teljes zászlósokaságokat, továbbá az összes részleges zászlósokaságokat is.
Számos irányítható sokaság nem hordoz szimplektikus struktúrát. Például a páros, legalább 4-dimenziós gömbök nem szimplektikusak. Ennek oka az, hogy egy kompakt sokaságon Stokes tétele biztosítja, hogy . Másszóval egy kompakt szimplektikus sokaságnak szükségképpen van nemtriviális 2-dimenziós kohomológiája.. az egyetlen ilyen gömb.
A (3) példa különösen érdekes Gaston Darboux tizenkilencedik századi matematikus differenciálformákra vonatkozó munkája alapján. Munkájának egy következménye
Darboux tétele. Legyen egy -dimenziós sokaság szimplektikus formával. Ekkor minden pontra létezik egy olyan , koordinátákkal ellátott térkép, hogy ezen
Ez a tétel pontosítja azt az állítást, hogy a szimplektikus geometria flexibilis/rugalmas. A Riemann-geometriában lokális invariánsok (mint például a görbület) különböztetik meg a metrikákat. Darboux tétele szerint lokálisan minden szimplektikus forma identikus. Ilymódon csak olyan globális topologikus kérdések maradnak, mint Mi egy adott szimplektikus sokaság kohomológia-gyűrűje?, vagy a finomabb, szimplektikus kérdés: Milyen nagy lehet egy adott szimplektikus sokaságon egy Darboux-térkép?.
Az 1970-es és 80-as években kifejlesztett két eszköz drámai fejlődést tett lehetővé a szimplektikus geometriában és a topológiában. Marsden és Weinstein, Atiyah, valamint Guillemin és Sternberg a momentumleképezés tulajdonságait leírva megoldhatóvá tették az első, kohomológiákra vonatkozó kérdést. Gromov pedig pszeudoholomorf görbék bevezetésével adott eszközt a második típusú kérdések megtámadására. Nézzünk néhány példát mindkét fajta problémára.
Amennyiben egy szimplektikus sokaságon egy Lie-csoport hatásában megmutatkozó szimmetria figyelhető meg, akkor a sokaság ellátható egy momentumleképezéssel. Ez megmaradó mennyiségeket ad, például a perdületet. A 2-dimenziós gömbfelületen értelmezett magasságfüggvény (ld. a 2. ábrát) adja az első pélát egy ilyen leképezésre.
2. ábra. Az körvonalnak az gömbön való forgatások menti hatásához tartozó momentumleképezés.
Ez esetben a megmaradó mennyiség épp a perdület, és a magasságfüggvény egyszerű példáját adja egy perfekt Morse-függvénynek -n. Amennyiben a Lie-csoport az körvonal hatványa, azt mondjuk, hogy a sokaság egy Hamilton-féle -tér, a momentumleképezést pedig jelöli. 1982-ben Atiyah, és tőle függetlenül Guillemin és Sternberg a következő konvexitási tételt látta be (ld. a 3. ábrát):
3. ábra. Atiyah és Guillemin-Sternberg belátták, hogy amennyiben egy szimplektikus sokaság bizonyos szimmetriáknak tesz eleget, úgy a momentumleképezésnél származó képe egy konvex politóp.
Konvexitási tétel. Egy kompakt Hamilton-féle -tér esetén a kép egy konvex politóp, amely épp az -fixpontok képének konvex burka.
E tétel szoros kapcsolatot teremt egyrészt a szimplektikus és az algebrai geometria, másrészt a diszkrét geometria és a kombinatorika között. Atiyah bizonyítása azt is megmutatja, hogy a momentumleképezés (Bott értelmében) Morse-függvényt ad -en, így a differenciáltopológia eszköztárát is elérhetővé teszi ahhoz, hogy globális topológiai tulajdonságait megértsük. Momentumleképezéseket szimplektikus hányadosok készítéséhez is használni lehet.
(2) példánk szerint a kétdimenziós szimplektikus geometria nem más, mint területmegőrző geometria. Mivel egy szimplektikus forma egy térfogati formát ad, természetesen vetődik fel a kérdés, hogy magasabb dimenziókban is így van-e ez, vajon a szimplektikus geometria ott is ugyanolyan flexibilis, mint a térfogatmegőrző geometria: egy szimplektikus sokaság bárhogy nyújtható és/vagy összenyomható, feltéve, hogy a térfogatát megőrizzük? Pszeudoholomorf görbék alkalmazásával Gromov megmutatta, hogy ez nem így van, a szimplektikus leképezések sokkal merevebbek, mint térfogatmegőrző társaik. Jelölje az térben lévő sugarú golyót. 1985-ben Gromov belátta nevezetes összenyomhatatlansági tételét (ld. a 4. ábrát):
4. ábra. Az összenyomhatatlansági tétel geometriai tartalmat ad annak az állításnak, hogy egy teve nem tud átbújni a tű fokán: egy szimplektikus teve nem fér bele egy olyan térbe, amelynek egyik kétdimenziós iránya nagyon szűk, függetlenül attól, hogy a többi irányban mekkora a tér. Cosgrove grafikája eredetileg Ian Stewart „A szimplektikus teve” című cikkében jelent meg (1987, Nature) – köszönjük, hogy itt ismét felhasználhatjuk.
Összenyomhatatlansági tétel. Pontosan akkor létezik egy olyan beágyazás, mely megőrzi az standard szimplektikus formát, ha .
A tétel egyik iránya világos: ha , akkor a megkívánt beágyazás nyilván létezik. Hogy megtalálja egy ilyen leképezés akadályát, Gromov egy -beli pszeudoholomorf görbét és a szimplektikus beágyazást használta ahhoz, hogy egy -beli minimális felületet adjon, ami már kikényszeríti az egyenlőtlenséget. Másrészt viszont nyilván minden és választásra létezik térfogatmegőrző leképezés. Informálisan szólva, a szimplektikus teve nem tud átbújni a tű fokán. Gromov fenti munkája rengeteg további eredményhez vezetett a szimplektikus invariánsok elméletében, mindegyik pszeudoholomorf görbéket használva alapnak. Ezen konstrukciók bonyolult komplex analitikus elveket és Fredholm-elméletet alkalmaznak. Nagyon fontos részét képezik napjaink szimplektikus topológiai és türörszimmetriai kutatásainak, és fontos perspektívát nyújtanak négy-sokaságok invariánsainak megértéséhez is.
A momentumleképezésről további részletek [1]-ben találhatók, míg a pszeudoholomorf görbék elméletét [2] dolgozza fel.
Irodalomjegyzék
- [1] A. Cannas da Silva, Lectures on Symplectic Geometry, Lecture Notes in Mathematics, 1764, Springer-Verlag, Berlin, 2001. MR 1853077
[2] D. McDuff and D. Salamon, Introduction to Symplectic Topology, Oxford Mathematical Monographs, Oxford University Press, New York, 1995. MR 1373431
Tara S. Holm
- Tara S. Holm a Cornell Egyetem matematika professzora, és a Notices of the AMS külső munkatársa. Cikke a Simons Foundation támogatásával a 2016. decemberi számban jelent meg. Az Érintő a dolgozatot az AMS és a szerző engedélyével közli.
- A fordítást Stipsicz András készítette.
Tara S. Holm: What is....Symplectic Geometry? Notices Amer. Math. Soc. Vol. 63 Num. 11.(December 2016) 1252-1254 (The graduate student section) ©2016 American Mathematical Society, https://www.ams.org/publications/journals/notices/ 201611/rnoti-p1252.pdf.