A frém (angolul: frame, és a matematikai zsargonban magyarul is a frém szó terjedt el) Hilbert-térbeli vektoroknak egy olyan halmaza, amelynek segítségével más vektorok kifejtését adhatjuk meg, hasonlóan egy bázis szerinti kifejtéshez, noha a frém általában redundáns vagy túltelített. Véges dimenzióban egy frém nem más, mint egy generáló vektorrendszer, de ez az állítás nagyrészt elkendőzi mind a frémek számos gyakorlati alkalmazását, mind pedig a velük kapcsolatban felmerülő mély és megoldatlan matematikai problémákat. Végtelen dimenzióban sok árnyalata van a „generáló” és a „független” szavaknak, és a legfontosabb frémek némelyike túltelített, noha bármely véges részrendszere lineárisan független vektorokból áll. Itt nincs helyünk az alkalmazások részletes tárgyalására, de fontos tudni, hogy ezek keltették fel a frémekkel kapcsolatos érdeklődést. Egy rövid és nem teljes lista az alkalmazásokról a következő: analóg-digitális jelátalakítás, Sigma—Delta-kvantálás, jelrekonstrukció, és nagy adathalmazok elemzése.
A frém fogalmát Duffin és Schaeffer vezették be 1952-ben a Transaction of the AMS-ben megjelent cikkükben. Ebben a cikkben (amely a tiszta érvelés mintapéldánya, és amelyet a mai napig érdemes elolvasni), egy Hilbert térbeli vektorrendszert (ahol megszámlálható indexhalmaz) frémnek definiáltak, ha léteznek olyan konstansok, amelyekre
teljesül minden -ra.
Sajnálatos módon Duffin és Schaeffer már nincsenek közöttünk, és senki sem kérdezte meg őket, hogy miért a frém elnevezést vezették be. Vajon azért, mert és két oldalról korlátozzák a középen álló összeget? (Az angol frame szó korlátot is jelent; megjegyzem aligha ez az elnevezés valódi magyarázata — a ford.) Ezt már sohasem tudjuk meg. Akárhogyan is, egy frémet feszesnek nevezünk, ha , és Parseval-frémnek, ha .
1. ábra. A Mercedes-frém.
Minden ortonormált bázis egyben Parseval-frém is, de egy Parseval-frém nem feltétlenül ortogonális vagy akárcsak bázis. A Mercedes-frém a síkon (1. ábra, ) egyszerű példát szolgáltat egy feszes frémre (ahol ). Ha átskálázzuk, , , akkor egy -beli Parseval frémhez jutunk. Ekkor minden esetén
Az együtthatók egy ilyen kifejtésben nem egyértelműek, hiszen lineárisan összefüggnek, de ez még előnyös is lehet számos szituációban. Véges dimenzióban gyakran sokkal nagyobb vektorrendszerből álló frémet keresünk egy magas dimenziós térben: például létezik-e 97 darab egységvektor -ban, amely feszes frémet alkot? Ehhez egyenletesen eloszló pontrendszert kéne találni a 43-dimenziós gömb felszínén, ahol az egyenletesség azonban nem egészen a szokványos értelemben értendő. Egységvektorokból álló feszes frémeket -ben és -ben FUNTF-oknak hívunk (az angol szavak rövidítése nyomán). Benedetto és Fickus a FUNTF-okat egy bizonyos potenciálhoz tartozó energiafüggvény minimumaként karakterizálta. Ma is aktív kutatási téma olyan FUNTF-ok keresése, amelyben a vektorok azonos szögeket zárnak be, vagy legalábbis közel azonos szögeket. Az ilyen frémek hasznosak lennének például a jelfeldolgozásban.
Ha frém egy Hilbert térben, akkor egy -t önmagára képező folytonos lineáris bijekciót definiál. Az -hez tartozó duális frém a következő: , . Ekkor minden -ra teljesül, hogy
Ha a frém feszes, akkor . Általában az együtthatók nem az egyetlenek, amelyekre teljesül, de az (1) egyenlet hasznos stabilitási tulajdonságokkal rendelkezik. Egyrészt, a fenti sor feltétlenül konvergens, azaz bármely átrendezése konvergens. Másrészt, az -hez tartozó lehetséges együttható sorozatok közül a fenti -nek van a legkisebb normája (noha gyakran az alkalmazásokban a legkisebb normájú együttható-sorozatot keressük). Az (1) szerinti előállítás akkor és csak akkor egyértelmű, ha egy Riesz-bázis, azaz egy ortonormált bázis folytonos lineáris bijekció általi képe. Egy Riesz-bázisnak semmilyen részhalmaza nem alkothat frémet, de ha egy frém nem Riesz-bázis, akkor biztosan van olyan valódi részhalmaza, amely szintén frém.
Miért van szükségünk olyan frémekre, amelyek nem ortonormált bázisok vagy legalábbis Riesz-bázisok? A klasszikus mintavételi tétel (más néven a Nyquist—Shannon sampling theorem) az információelmélet és jelfeldolgozás egyik alapköve. A mintavételi tétel azzal ekvivalens, hogy az sorozat feszes frémet alkot -ben minden esetén. Ha , akkor ortonormált bázist kapunk. Azonban ha , akkor nem alkot Riesz bázist -ben, így a frém szerinti kifejtésben az együtthatók nem egyértelműek (noha minden véges részrendszere lineárisan független). Ha akkor darab ortonormált bázis uniója, de általában nem írható fel ortonormált bázisok uniójaként. A mintavételezési tétel van a sávkorlátozott jelek digitális kódolása mögött: szükséges ahhoz, hogy reményünk legyen rekonstruálni az eredeti jelet a digitális kódból. felel meg a „túlmintavételezésnek”, avagy annak, amikor a frém, amit használunk, nem Riesz-bázis. A „8-szorosan túlmintavételezett” felirat a CD-ken ezzel áll szoros kapcsolatban. A túlmintavételezés segít a zajok kiszűrésében és a hibajavításban is.
Sok egyszerűnek hangzó kérdés frémekkel kapcsolatban mély matematikai problémákhoz vezet. Például, természetes megkérdezni, hogy karakterizálni tudjuk-e a redundancia fogalmát, elsősorban végtelen frémek esetén. Általában egy frém nem írható fel ortonormált bázisok uniójaként, de vajon felírható-e minden frém nemredundáns részrendszerek uniójaként? Ezt úgy értjük, hogy egy részrendszer nemredundáns, ha Riesz-bázist alkot az általa kifeszített altér lezártjában. Egy ilyen részhalmazt Riesz-sorozatnak is hívunk. (Véges dimenzióban ez egyszerűen a lineáris függetlenségnek felel meg.) Eltekintve a triviális esettől természetesnek látszik a következő sejtés:
Feichtinger-sejtés. Ha frém a Hilbert térben és , akkor léteznek olyan Riesz-sorozatok, amelyeknek uniója .
Casazza és Tremain megmutatták, hogy a Feichtinger-sejtés ekvivalens a Kadison—Singer-sejtéssel avagy a „kirakási” sejtéssel (Paving conjecture), amelyet az operátorelmélet egyik legmélyebb nyitott kérdésének tartottak (azóta már sikerült megtalálni a megoldást, lásd pl. The Solution of the Kadison—Singer Problem https://arxiv.org/abs/1712.08874 — a ford.).
Kirakási sejtés (Paving conjecture): Minden -hoz létezik olyan , hogy minden -re és minden -es 0 főátlójú mátrixra létezik egy olyan partíciója az halmaznak, amelyre
ahol a altérre való ortogonális projekciót jelöli, és az operátornorma.
Duffint és Schaeffert különösen érdekelték az alakú frémek -ben, ahol tetszőleges valós vagy komplex sorozat. Az ilyen nemharmonikus Fourier-frémek nemegyenletes mintavételi tételeket adnak sávkorlátozott jelek esetében. És noha a frémek elmélete Duffin és Schaeffer után még sok évig nem került reflektorfénybe, a nemegyenletes mintavétel manapság egy nagyon fontos terület mind a sávkorlátozott mind a nem-sávkorlátozott jelek feldolgozásában; felmerül például a mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) során is.
1986-ban Daubechies, Grossmann és Meyer újra a frémekre irányították a figyelmet az -beli Gábor-frémekkel és wavelet frémekkel kapcsolatos munkájukkal. Egy (rácsos) Gábor-frém a következő formájú: , ahol és (természetesen a paramétreket megfelelően kell választani, hogy ténylegesen frémet kapjunk ilyen módon). Tehát egy Gábor-frémet úgy kapunk hogy egyetlen függvényre alkalmazzuk eltolásoknak és modulációknak egy diszkrét halmazát. Emiatt ezek a frémek kapcsolódnak a reprezentáció-elmélethez, a Heisenberg csoporthoz és a határozatlansági elvhez is. Például a Balian—Low tétel azt mondja, hogy ha egy Gábor-frém egyúttal Riesz-bázisa is -nek, akkor a Heisenberg-féle szorzat mindenképpen végtelen. Ezért az ilyen Gábor-frémek kevésbé hasznosak. Másfelől viszont Feichtinger és Gröchenig megmutatták, hogy ha Gábor-frémet alkot -ben, akkor ez a frém stabil bázis-szerű kifejtést biztosít nem csak négyzetesen integrálható függvényekre, hanem bármely modulációs térben lévő függvényre is. Így aztán az egyszerű Hilbert-térbeli frém feltétel automatikusan maga után von sokkal általánosabb kifejtési tételeket egyéb függvényterekben. Hasonló kifejtési tételek érvényesek „irreguláris” Gábor-frémek esetében, azaz alakú frémekre, noha a bizonyítások sokkal bonyolultabbak. A legújabb ilyen irányú eredmények a Wiener-lemma nemkommutatív Banach-algebrákra vonatkozó verzióját használják.
Egy wavelet frémet eltolásokkal és skálázásokkal kapunk. Nevezetesen, ha és , és frémet alkot, akkor azt wavelet frémnek nevezzük. A Gábor-frémekkel ellentétben itt lehet találni olyan szép függvényeket, amelyekre Riesz-bázis -ben, sőt olyanokat is, amelykre ortonormált bázis. Meyer, Mallat, Daubechies ezen észrevétele volt a „wavelet forradalom” kezdete. Egy „viszonylag szép” függvény által generált wavelet frém vagy ortonormált bázis szerint nemcsak -beli függvények kifejtéseit adhatjuk meg, hanem egy sor fontos Banach-térbeli függvényét is, beleértve Sobolev-tereket, Besov-tereket és Triebel—Lizorkin-tereket. A wavelet frémeknek fontos alkalmazásai vannak napjainkban, csakúgy mint az egyéb általánosításaiknak, amelyeket video- és képfeldolgozásban hasznosítanak. A frémeknél is jobban túltelített rendszerek pedig a tömörített érzékelés (compressed sensing) és a ritka reprezentációk (sparse representation) alapjait adják.
Végül megemlítünk még egy nyitott problémát. Nem nehéz belátni, hogy a Duffin és Schaeffer által tanulmányozott nemharmonikus rendszer bármely véges részhalmaza lineárisan független. A rácsos Gábor-rendszerekre szintén teljesül ez a tulajdonság, még akkor is ha nem alkotnak frémet. Nem ismert azonban ez a tulajdonság irreguláris Gábor-rendszerekre. Ezen írás megszületése idején a következő sejtés továbbra is nyitott (amennyire tudom, azóta is — a ford.):
Idő- és frekvenciaeltolások lineáris függetlenségi sejtése: Ha nem azonosan nulla, és valós számpárok véges halmaza, akkor a függvények lineárisan függetlenek.
Ezt a sejtést HRT-sejtés néven is ismerik. Sok speciális esete már bizonyított, de teljes általánosságban továbbra is nyitott. Ismert például esetén, de nyitott -re még akkor is ha feltesszük, hogy végtelenszer differenciálható. Sőt, még az alábbi az alábbi sejtés is nyitott:
HRT-részsejtés: Ha nem azonosan nulla, és végtelenszer differenciálható, akkor lineárisan független halmaz.
Christopher Heil
Irodalomjegyzék
[CK13] P. G. Casazza and G. Kutyniok, eds., Finite Frames, Birkhäuser/Springer, New York, 2013.
[Chr03] O. Christensen, An Introduction to Frames and Riesz Bases, Birkhäuser, Boston, 2003.
[Heil11] C. Heil, A Basis Theory Primer, Expanded Edition, Birkhäuser, Boston, 2011.
[You01] R. Young, An Introduction to Nonharmonic Fourier Series, Revised First Edition, Academic Press, San Diego, 2001.
Christopher Heil a Georgia Institute of Technology matematikaprofesszora. E-mailcíme: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. DOI: http://dx.doi.org/10.1090/noti1011. A cikk eredetileg a Notices of the American Mathematical Society folyóiratban 2013-ban jelent meg a What is... rovatban. Ez a fordítás a szerző és az AMS engedélyével jelenik meg. A fordítást készítette: Matolcsi Máté.
Christopher Heil, “What is...a Frame?” Noces Amer. Math. Soc., 60, No. 6 (June/July 2013) 748-750. ©2013 American Mathemacal Society.
Fotó: https://www.pexels.com/photo/abstract-art-artistic-design-310446/