Az kompakt komplex sokaság nagyjából akkor egy minimális modell, ha egy "optimális tartománya" az -en definiált meromorf függvényeknek. Ahhoz, hogy megmutassuk, mit is értünk "optimális tartomány" alatt, vegyünk egy hasonló példát, a -n értelmezett holomorf függvények elméletét.
Hartogs tétele szerint minden, az gömbhéjon értelmezett holomorf függvény kiterjed az golyóra. Következésképp nincs túl sok értelme a 2-dimenziós gömbhéjakon holomorf függvények elméletét tanulmányozni. Ezzel ellentétben, a nyílt golyó optimális tartomány a függvényelmélet szempontjából.
Az ilyen optimális tartományok meghatározása vezet el minket a Stein sokaságok fogalmához. Ezek olyan komplex sokaságok, melyek a kövektező két tulajdonsággal bírnak:
Pontok elválaszthatósága: Bármely két különböző pontra van egy olyan holomorf függvény -n, melyre teljesül.
A tartomány maximalitása: Minden , -t nyílt részhalmazként tartalmazó topologikus térre, és minden határpontra van olyan , -n értelmezett holomorf függvény, melyre határérték nem létezik.
A minimális modell fogalma akkor merül fel, amikor kompakt komplex sokaságokra teszünk fel hasonló kérdéseket. A maximum-elv szerint egy kompakt komplex sokaságon minden holomorf függvény konstans; így tehát a globális holomorf függvények elmélete nem igazán érdekes. Másfelől viszont egy kompakt komplex sokaságon rengeteg érdekes meromorf függvény létezhet; ezek olyan függvények, melyek lokálisan két holomorf függvény hányadosaként állíthatók elő. Egy pontban tehát egy meromorf függvény értéke lehet véges, végtelen, vagy nem-definiált. Például az hányados az origóban nem-definiált, és minden olyan pontban, melyre , az értéke . Azon pontok halmaza, melyekben nem-definiált, komplex 2 kodimenziós (vagy nagyritkán üres). Ez megnehezíti annak megértését, hogy mi történik legalább 2 kodimenzióban. Meromorf függvényekkel való munkánk vezérlőelve tehát: ügyeljünk az 1 kodimenzióra, és reménykedjünk, hogy a magasabb kodimenziók nem okoznak majd gondot.
Az sokaságon lévő meromorf függvények egy testet alkotnak, melyet függvénytestjének nevezünk. Stein tartományok példáját követve tehetjük fel tehát a következő kérdést: Mennyire szoros az és közötti kapcsolat?
Egy dimenzióban, vagyis amikor egy kompakt Riemann-felület, ez a megfeleltetés teljes: és kölcsönösen meghatározzák egymást.
Magasabb dimenzióban a helyzet ennél bonyolultabb, kezdjük tehát az első feltétellel (közben figyelve a nem-definiált értékekre).
Pontok elválaszthatósága: Bármely két különböző pontra és véges halmazra létezik -en olyan meromorf függvény, melyre és az halmaz minden pontjában definiált. Chevalley, Chow és Kleiman munkái alapján egy ilyen tulajdonsággal rendelkező szükségképp algebrai. Ez azt jelenti, hogy beágyazható valamely komplex projektív térbe úgy, hogy a beágyazás képe polinomok közös zérushelyeként definiálható, és az -en definiált meromorf függvények racionálisak, vagyis globálisan előállnak polinomok hányadosaiként.
Az algebrai esetben az és közötti kapcsolat meglehetősen erős. Tegyük fel, hogy , melyen a homogén koordinátákat jelöli, míg , ahol a homogén koordinátákat adják, valamint legyen egy adott izomorfizmus. Ekkor -n léteznek olyan racionális függvények, hogy az hozzárendelés egy olyan leképezést ad, amely -t indukálja a függvények visszahúzásával. Hasonló módon, a fenti receptet a függvényre alkalmazva a inverz leképezést kapjuk. Az ilyen invertálható racionális leképezéseket biracionális leképezéseknek hívjuk.
Általában egy inverzzel rendelkező leképezés izomorfizmus, de ebben az esetben ez az elv nem érvényesül, hiszen sem sem nincs mindenhol definiálva. Egy tipikus példát kaphatunk a következő módon. Legyen az egyenlettel megadott másodfokú felület. (Gondolhatunk rá úgy is, mint a komplexifikált gömbre.) Legyen
a északi sarkból, a egyenlítői síkra való vetítés. Ennek inverze az
formulával adható meg. Ezek a leképezések azt mutatják, hogy a -n és a -n levő meromorf függvények elmélete azonos. Másrészt viszont és meglehetősen különböző sokaságok. Például a leképezés az egyeneseket az pontokra ejti össze, míg a inverz a végtelen távoli egyenest ejti össze a pontra. Következésképp sem sem nem egyszerűbb mint a másik.
Egy biracionális leképezésről akkor mondjuk, hogy egy 1 kodimenziós részhalmazt összeejt, ha legalább 2 kodimenziós. egy kontrakció, ha ő maga összeejt valamilyen 1 kodimenziós részhalmazt, de nem ejt össze semmilyen 1 kodimenziósat.
Kontrakciókra legegyszerűbb példák a lefújások. Legyen egy kodimenziós részsokaság, , és legyen az összes -hez normális irány. Minden esetén a -beli normális irányok egy -et alkotnak. Ilymódon a projekció egy -fibrumú nyaláb, és így . Belátható, hogy a tér természetes módon egy kompakt komplex sokaság, melyet felfújtjának nevezünk. -nek -re való projekciója és identitás-leképezése egy leképezéssé ragad össze, amit lefújásnak hívunk. Ez a leképezés az totális terű -nyalábot -re ejti össze. Vegyük észre, hogy 1 kodimenziós, következésképp egy kontrakció. Első közelítésben gondolhatunk úgy kontrakciókra, mint olyan leképezésekre, melyek lefújások kompozícióiként állnak elő.
-et egymás után többször is felfújva egyre bonyolultabb olyan sokaságokat állíthatunk elő, melyeknek ugyanaz a függvénytestje. Így tehát az azonos függvénytestű sokaságok között maximális nem létezik, de kereshetünk minimálisat.
A tartomány minimalitása: egy minimális modell ha minden biracionális leképezés vagy kontrakció vagy egy legalább 2 kodimenziós részen kívül izomorfizmus. Ekkor azt is mondjuk, hogy minimális modellje minden ilyen -nek.
Az első esetben (amikor tehát egy kontrakció) az sokaság, legalábbis 1 kodimenzióban, egyszerűbb mint . A második esetben nagyjából ugyanannyira bonyolult mint .
A leképezés azt mutatja, hogy sem sem nem minimális modell. Valójában egy olyan sokaságnak, mely biracionális -nal, nincs minimális modellje. Még általánosabban, kizárunk minden olyan -sokaságot, mely vonalazott (angolul uniruled), vagyis amelyikhez van egy olyan -sokaság és egy meromorf leképezés melynek képe sűrű. Ezen sokaságok tanulmányozására más módszereink vannak, lásd [2].
1901-ben Castelnuovo és Enriques belátták, hogy minden olyan sima, kompakt, komplex 2-dimenziós algebrai sokaságnak, mely nem vonalazott, létezik egy egyértelmű minimális modellje. Az elmúlt 25 évben számos algebrai geométer próbálta ezt az eredményt magasabb dimenziós sokaságokra általánosítani.
Sejtés: (Mori és Reid minimális modell sejtése). Legyen egy olyan kompakt, sima, algebrai n-dimenziós komplex sokaság, mely nem vonalazott. Ekkor
- -nek van egy minimális modellje, és
- minimális modellen van egy olyan Kähler metrika, melynek Ricci görbülete .
Két fontos dologra fel kell hívjuk a figyelmet. Elsősorban, meg kell engednünk, hogy valamilyen enyhe (úgynevezett terminális) szingularitásokkal rendelkezhessen. Az algebrai geométerek megtanultak ezekkel a szingularitásokkal együttélni, noha ezek differenciálgeometriáját még kevéssé értjük. Másodsorban, a minimális modell nem egyértelmű, viszont léteznek biracionális leképezések különböző minimális modellek között, melyek legalább 2 kodimenziós részhalmazokon kívül izomorfizmusok. A 2-dimenziós esetben egy ilyen leképezés értelemszerűen izomorfizmus, magasabb dimenzióban azonban egy flip vagy egy flop lehet [1].
A 3-dimenziós esetben a fenti sejtés első állítása már egy tétel, melynek bizonyítása nagyrészt Mori nevéhez fűződik. Egy általános bevezetés ehhez [3]-ban található. Egy magasabb dimenziós ``általános típusú'' sokaságra az első állítás következik Hacon, McKernan és Siu eredményeiből, a második állítás pedig Eyssidieux, Guedj és Zeriahi azon munkájából következik, melyben Aubin és Yau, a Monge-Ampère egyenletekre vonatkozó eredményeit általánosították.
Alkalmazások során különösen a sejtés második része hasznos. Amellett, hogy a minimális modellen a lehető legegyszerűbb 1 kodimenziós geometriánk van, még egy nagyon erős, globális differenciálgeometriai tulajdonság is a rendelkezésünkre áll.
Algebrai geométerek általában a sejtésnek egy gyengébb változatát vizsgálják, mely a kanonikus osztályt használja; ez utóbbit mint a első Chern osztály -szeresét definiálhatjuk.
2.' Az minimális modell kanonikus osztálya nem-negatív, vagyis minden algebrai görbének a kanonikus osztállyal vett sapka-szorzata nem-negatív. Másképp kifejezve ezt, Ricci görbületének integrálja minden algebrai görbén nem-pozitív.
Ez utóbbi állítás 3-dimenzióban, illetve általános típusú sokaságokra minden dimenzióban ismert.
Felhasznált irodalom:
[1] Alessio Corti: What is ... a flip?, Notices Amer. Math. Soc. 51 (2004), 1350-1351.
[2] János Kollár: Which are the simplest algebraic varieties?, Bull. Amer. Math. Soc. (N.S.) 38 (2001), 409-433.
[3] János Kollár és Shigefumi Mori, Birational geometry of algebraic varieties, Cambridge University Press, 1998.
____________Kollár János a Princeton University (USA) professzora. A fenti dolgozat eredetije 2007 márciusában jelent meg a Notices of the American Mathematical Society folyóiratban. Ez a fordítás a szerző és az AMS engedélyével jelenik meg. Fordította Stipsicz András (Szabó Endre segítségével) János Kollár, WHAT IS...a Minimal Model? Notices Amer. Math. Soc. 54 (March 2007) 370-371. ©2007 American Mathematical Society.