A 2024-es MEMO-n (Közép-Európai Matematikai Diákolimpián) az egyéni versenyen négy, a csapatversenyen nyolc feladat került kitűzésre. E feladatok közül adunk közre egy válogatást részletes megoldásokkal. A megoldásokat a magyar csapat tagjai írták le.
A csapat beszámolója a versenyről itt olvasható: 1. rész, 2. rész.
A teljes feladatsor és az angol nyelvű megoldások a MEMO hivatalos honlapján érhetők el.
I-1. feladat
Határozd meg az összes olyan számot, amelyre létezik olyan függvény, hogy és
teljesül minden számra.
Megjegyzés. A feladatban a nemnegatív egész számok halmazát jelöli.
Prohászka Bulcsú megoldása
A válasz az, hogy pontosan azok a -k teljesítik a feltételt, amelyekre . Ezekre gyorsan mutatunk is egy megfelelő függvényt: legyen 0, ha , és legyen , ha . Vegyük észre, hogy ebben az esetben minden -re, hisz , továbbá, hogy ez a függvény (kicsit furcsán, de) monoton nő, vagyis minden -re. Viszont így tudjuk, hogy , vagyis a függvényünk tényleg teljesíti a feltételt.
Lássuk, hogy miért nem teljesülhet . Azt az erősebb állítást fogjuk belátni, hogy semmilyen egészre nem lehet .
Az első fontos észrevétel, hogy monoton nő, hiszen bármely -re , vagyis tényleg .
Először csak azt látjuk be, hogy semmilyen -ra nem teljesülhet . Legyen az indirekt feltevés az, hogy mégis van egy olyan szám, amelyre , vagyis . Ebből a monotonitás miatt következik, hogy , vagyis . Viszont ekkor az alapfeltételt átrendezve kapjuk, hogy
ami -ra ellentmondás.
Most már tudjuk, hogy , már csak azt kell belátnunk, hogy ha , akkor . Indirekt módon tegyük fel, hogy valamely egynél nagyobb egész számra. Természetesen most is a feltételt fogjuk kihasználni: ha , akkor
Ezt átrendezve kapjuk, hogy . Ez viszont ellentmondás, hiszen azt már tudjuk, hogy , tehát -ből következne. Ezzel készen lettünk.
I-4. feladat
Egy pozitív egészre jelölje pozitív osztóinak összegét. Határozd meg az összes egész együtthatós polinomot, amelyre osztható -val minden pozitív egészre.
Keresztély Zsófia megoldása
A válasz az, hogy az egyedüli ilyen polinom a nullpolinom, vagyis . A bizonyítás során jelölje a egész szám prímtényezős felbontásában a prím kitevőjét. Először belátunk egy lemmát.
Lemma: Tetszőleges -ra létezik , amelyre .
Bizonyítás: Ez az Euler–Fermat-tétel egyenes következménye, hiszen 3 és relatív prímek, vagyis .
Legyen . Indirekt módon tegyük fel, hogy létezik olyan érték, amely nemnulla, legyen a legkisebb ilyen az .
A lemma alapján tudjuk, hogy tetszőleges természetes szám esetén létezik olyan , amelyre , vagyis . Ekkor legyen , amelyre a híres osztóösszegképlet ( esetén ) alapján tudjuk, hogy . Vagyis tudjuk, hogy
Tekintsük monomjait. Mivel minden -re , így teljesül minden -re. Továbbá minden -re (itt használjuk, hogy a polinom egész együtthatós). Mivel , és beláttuk, hogy osztja minden -en kívüli monomját, így . Vagyis , tehát , vagyis . Azonban tetszőleges természetes szám lehet, ami azt jelenti, hogy -nek van tetszőlegesen nagy pozitív osztója. Ebből következik, hogy csak 0 lehet, ami ellentmondáshoz vezet, hiszen a legkisebb indexű nemnulla együttható.
Tehát az indirekt feltevésünk hamis volt, vagyis minden együtthatója 0 a polinomnak, vagyis valóban csak a nullpolinom lehet.
T-3. feladat
A Tisza partján 2024 matematikus ül egy sorban. Mindegyikük pontosan egy kutatási témán dolgozik, és ha két matematikus azonos témán dolgozik, akkor az összes közöttük ülő matematikus is ugyanezen a témán dolgozik.
Marvin az összes, két matematikusból álló párra ki szeretné deríteni, hogy azonos témán dolgoznak-e vagy sem. Ehhez bármely matematikustól megkérdezheti az alábbi kérdést: „A 2024 matematikus közül hányan dolgoznak a témádon?” A kérdéseket egyesével teszi fel, így mielőtt feltesz egy kérdést, már tudja az összes előzőre kapott választ.
Határozzátok meg a legkisebb pozitív egészt, amelyre Marvin mindenképpen teljesíteni tudja a célját legfeljebb kérdéssel.
Molnár István Ádám megoldása
Először megmutatjuk, hogy 2023 kérdéssel teljesíteni tudja a feladatot. Kérdezze meg az első 2023 matematikust. Az első matematikus válaszából tudni fogja, hogy az első hány matematikus dolgozik ugyanazon a témán. Őket figyelmen kívül hagyva (hiszen más már nem dolgozhat ugyanazon a kutatási témán), megkérdezi az újonnan első matematikust és ezt a folyamatot folytatja. Az utolsó matematikust nem kell megkérdeznie, hiszen, ha már csak ő maradt, akkor ő az egyetlen, aki azon a kutatási témán dolgozik.
A matematikusok viszont meg tudják oldani, hogy Marvinnak legalább 2023-szor kelljen kérdeznie a következő csalfa stratégiával. Hívjuk partnak a már válaszolt matematikusok egybefüggő részhalmazát, amelynek az egyik széle után nincs matematikus, másik széle után egy olyan matematikus van, aki még nem válaszolt. A szigetet definiáljuk hasonlóan, de ennek mindkét széle után egy még nem válaszolt matematikus legyen. Példa:
Válaszok számként, ismeretlenek kérdőjellel. Balról jobbra: egy part (piros), két sziget (sárga, zöld) és egy part (kék).
Hívjuk csoportnak az azonos témán dolgozó matematikusok halmazát. A matematikusok célja, hogy a parthatár csoporthatár legyen, továbbá a szigetek csak 2-esekből álljanak. (Intuitívan a parti válaszok ne adjanak információt a nem parti részekről.)
Ha a válasz egy szigetet hozna létre, szigetet bővítene vagy két szigetet csatolna össze, a matematikusok 2-vel válaszolnak.
Ha a válasz partot bővítene vagy hozna létre, a matematikusok 1-gyel válaszolnak, így a part ezen egyes csoporttal végződik.
Ha a válasz a parthoz egy szigetet kötne, akkor a matematikusok 1-essel válaszolnak, ha a sziget páros sok 2-esből áll, és 2-essel különben. Így a parthoz hozzácsatolt válaszokban egy csoport vagy teljesen benne van, vagy egyáltalán nincs benne.
Ha Marvin legfeljebb 2022 kérdést tenne fel, akkor kell lennie legalább két matematikusnak, aki még nem válaszolt.
Ha a nem válaszolt matematikusok összefüggőek, akkor nincs sziget. Nem tudhatjuk, hogy minden nem válaszolt matematikus ugyanazon témán dolgozik-e vagy különbözőn (és mivel legalább két matematikus van, ezen esetek különbözők), hiszen a partok erről nem árulnak el információt.
Különben tekintsük az első és az utolsó matematikust, aki nem válaszolt. Ha az ő általuk meghatározott zárt intervallumban páros sok matematikus van, akkor nem tudjuk megkülönböztetni az eseteket, ahol a csoportok méretek rendre 2, 2, 2, …, 2, 2, illetve 1, 2, 2, …, 2, 1; ha páratlan, akkor az 1, 2, 2, …, 2, 2, és 2, 2, 2, …, 2, 1 eseteket. Ezen két matematikus között csak szigetek lehetnek, ahol minden matematikus 2-vel válaszolt, így ezen esetek lehetségesek.
Ezzel tehát beláttuk, hogy 2023 kérdés biztosan elég Marvinnak, de 2022 kérdés nem elég biztosan.
T-5. feladat
Legyen egy olyan háromszög, amelyben . Legyen az egyenes egy pontja, amelyre és az pont és között fekszik. Tegyük fel, hogy két olyan pont a háromszög köréírt körén, amelyekre . Bizonyítsátok be, hogy az egyenes áthalad az háromszög köréírt körének középpontján.
Kovács Benedek Noel megoldása
Készítsünk ábrát, és használjuk az alábbi jelölésrendszert!
Mivel , így az egyenlő szárú háromszögben lesz. A középponti és kerületi szögek tételéből következik, hogy a háromszög köréírt körének középpontjára teljesül.
Innen látható, hogy mivel , így a kerületi szögek tételének megfordításából következik, hogy az háromszög körülírt körén helyezkedik el.
Azt is tudjuk, hogy mivel , így lesz, azaz az háromszög szabályos, amelynek eredményeképpen lesz.
Mivel és pontok is rajta vannak az középpontú körön ( háromszög köréírt körén), így lesz. Ezen kívül a feladat szövege alapján . Ebből az következik, hogy , tehát egy rombusz lesz. Ennek alapján látható, hogy az egyenes az szakasz felezőmerőlegese lesz.
Azonban ismert, ahogy az és pontok egyaránt rajta vannak az háromszög középpontú köréírt körén, úgy az pont rajta lesz az szakasz felezőmerőlegesén.
Mindezekből az következik, hogy az , , pontok kollineárisak lesznek, vagyis az egyenes valóban áthalad az háromszög köréírt körének középpontján.
T-6. feladat
Legyen egy hegyesszögű háromszög. Legyen a szakasz felezőpontja . Legyen , , rendre az , , háromszögek beírt körének középpontja. Legyenek , rendre az , egyeneseken olyan pontok, hogy és . Legyen a és egyenesek metszéspontja . Bizonyítsátok be, hogy az és egyenesek merőlegesek egymásra.
Vigh Zalán megoldása
Ha megmutatjuk, hogy , akkor hasonlóan , így azt kapjuk, hogy a magasságpontja, így . Tehát a célunk, hogy belássuk, .
, és mindegyike -ból, -ből, -ből és -ből induló szögfelezők metszete, így kapjuk, hogy . Megnézve az háromszög belső szögeit, kapjuk, hogy . Mivel , így . Továbbá megnézve a háromszög szögeit, kapjuk, hogy .
Legyen a pont tükörképe -re!
Ekkor a tükrözés miatt , valamint , így azt kapjuk, hogy .
Így és ugyanakkora szögben lát rá a szakaszra, tehát egy húrnégyszög. A kerületi szögek tétele alapján . Legyen metszete -vel . Ekkor megnézve szögeit, kapjuk, hogy , tehát .
T-7. feladat
Nevezzük pozitív egészek összeragasztásának a tízes számrendszerbeli alakjuk egymás után írását, majd a kapott eredmény leolvasását egyetlen, tízes számrendszerben írt pozitív egészként.
Adjátok meg az összes olyan pozitív egész számot, amelyre létezik egész az alábbi tulajdonsággal: minden -ra az 1, 2, …, számok összeragaszthatók valamilyen sorrendben úgy, hogy az eredmény osztható legyen -val.
Megjegyzés. A tízes számrendszerbeli alakja egy pozitív egésznek sosem kezdődik 0-val.
Példa. A 15, 14, 7 számok ilyen sorrendbeli összeragasztása 15147.
Holló Martin megoldása
Megmutatjuk, hogy pontosan a 3-mal nem osztható számok rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal.
Először megmutatjuk, hogy a 3-mal osztható -k nem rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal, ehhez elég megmutatni, hogy a 3 nem rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. Hiszen esetén az oszthatóság csak a számok számjegyeinek összegétől függ, de minden szám esetén van nála nagyobb , ami 10-hatvány, ami 1-gyel változtatja az addigi számok számjegyösszegét. Így akkor az oszthatóság biztosan megváltozik, tehát vagy addig nem teljesült, vagy mostantól nem fog. Így ezt beláttuk.
Most megmutatjuk, hogy a 3-mal nem osztható számokra teljesül az állítás.
Ekkor -t írjuk fel alakban, ahol egész és nem osztható sem 2-vel, sem 5-tel. Világos, hogy ezt mindig megtehetjük.
Az lesz a stratégia, hogy egy bizonyos szám esetén elérjük, hogy az első számot össze tudjuk ragasztani tetszőleges -vel vett maradékot adó számmá úgy, hogy az utolsónak ragasztott szám egy olyan nagy 10-hatvány legyen, ami többszöröse -nek.
Belátjuk, hogy ez a stratégia valóban működik. Vegyük az -nál nagyobb számok egy tetszőleges összeragasztását, és írjunk a szám végére annyi 0-t, amennyi számjegyből az első szám összesen áll. Nézzük meg az így kapott szám maradékát -vel osztva. Ekkor ha a szám után odaragasztjuk azt az első számból álló számot, ahol a maradék ennek az ellentettje, akkor egy -vel osztható számot kapunk, ami a nagy 10-hatvánnyal való végződés miatt -lel is osztható lesz. Így a relatív prímség miatt a szám osztható lesz -val is.
Most térjünk rá a konstrukcióra: először kezdjük azzal, hogy az elég nagy 10-hatványt a szám végére rakjuk. Ezek után úgy fogjuk elé ragasztani a számokat, hogy az tartalmazzon db különböző párt, ahol a pár két olyan egymás mellé ragasztott és számot jelöl, amelyekre és felcserélése 1-gyel növeli a szám -vel való maradékát. Ekkor ilyen pár esetén összesen helyen tudjuk egyesével növelni a maradékot, így tetszőleges értéket elérve. Most kezdjük el a szám végétől indulva egyesével létrehozni ezeket a párokat.
Induktívan tegyük fel, hogy már létrehoztunk valamennyi ilyen párt; most megmutatjuk, hogy tudunk csinálni még egyet. Ha eddig számjegyből áll a szám, akkor ha elég nagy, akkor biztos van még nem felhasznált számunk úgy, hogy annak a számnak a számjegyeinek száma tetszőleges maradékot adjon -vel osztva. Ezt megfelelően választva elérhető, hogy a szám elé írva a jelenlegi szám számjegyeinek száma -vel osztható legyen. Így ezt a számot írjuk is a szám elé. Illetve ha elég nagy, akkor biztos van még egymást követő fel nem használt szám, amelyek számjegyeinek száma mind azonos, és -vel osztva 1-et ad maradékul. Ekkor a szám közül legyen az, amelyik osztható -vel, és legyen az, aminek a -s maradéka a 9 inverze. (Ilyen van, hisz a 9 és relatív prímek, ahogy nem osztható 3-mal.)
Ekkor ha a jelenlegi szám elejére írjuk -t, majd utána az elé -t, akkor egy jó párt kapunk, hiszen ha -nak számjegye van, és utána még számjegy van, akkor a két szám megcserélésével a maradék változása
De mivel osztható -vel, a -s tagokat elhagyhatjuk, így a változás
De mivel a többszöröse és a és 10 relatív prímek, így az Euler–Fermat-tétel miatt a szám 1 maradékot ad -vel osztva, így azzal leoszthatunk, és a változás lesz. De mivel maradéka 1 az Euler–Fermat-tétel miatt, így maradéka 10, tehát maradéka -vel osztva 9. Ekkor az 1-et ad maradékul, tehát csináltunk egy párt, aminek felcserélése 1-gyel növeli a maradékot. Ez az algoritmus folytatható a következő pár létrehozásánál is, amivel kész lettünk. A megmaradó számokat pedig a szám elejére ragasztjuk.
Hegedűs Dániel és Kovács Benedek,
MEMO csapatvezetők