A 2024 júniusában megjelent cikkben olyan és alakú másodfokú egyenletpárokat vizsgáltam, amelyeknél és egész számok, és a két egyenlet gyökei szintén egész számok. Az alábbiakban vizsgált egyenletpárok megoldási módszere más matematikai eszközök bemutatását teszi lehetővé, tehát más szempontból érdekesek. Itt nem alkalmazunk komplex számokat a megoldások során, sokkal inkább támaszkodunk az emelt szintű érettségi követelményeire.
Középiskolai tanulmányok során gyakran találkozunk az és az másodfokú egyenletekkel, amelyeknek a gyökei egyaránt egész számok. Másik ilyen „szerencsés” páros a következő két egyenlet: és . Mindkét esetben a konstans tag és az elsőfokú tag együtthatóját felcserélve olyan másodfokú egyenletet kaptunk, amelynek szintén egész számok a gyökei, csakúgy, mint az eredetinek.
Ahogy azt a fent említett cikkben láttuk, ezúttal is felvethetjük matematika szakkörön és matematika tagozaton (vagy egyéb haladó csoportokban tanórán) az alábbi kérdéseket:
– Véges vagy végtelen sok ilyen páros létezik?
– Hogyan lehet ilyen egyenletpárokat előállítani a fenti két példán kívül (ha egyáltalán vannak)?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a cikkben, és a probléma megoldásában a Viète-formulákat fogjuk segítségül hívni.
A probléma tehát a következő: melyek azok az és egész számok, amelyekre az és az másodfokú egyenletek gyökei egyaránt egész számok?
Elsőként vegyük észre, hogy ha , akkor az egyenlet gyökei 0 és (ezek tehát egészek), az egyenlet gyökei viszont pontosan akkor lesznek egészek, ha egy négyzetszám ellentettje. Hasonlóan, ha , akkor -nak egy négyzetszám ellentettjének kell lennie ahhoz, hogy egész gyököket kapjunk. Ezek a feladatunk triviális megoldásai, amelyekből végtelen sok van, és nem túl érdekesek a számunkra. Innentől kezdve a nemtriviális megoldásokat vizsgáljuk, vagyis feltesszük, hogy sem , sem nem 0. Két esetet fogunk vizsgálni, ha , illetve, ha .
1. eset: , és .
Ekkor két egyenletpárunk van, az egyik kétszer az egyenletből, a másik pedig az és az egyenletekből áll. Világos, hogy mindegyik egyenlet diszkriminánsának négyzetszámnak kell lennie. Az és az egyenlet diszkriminánsa közös, nevezetesen . Ezek szerint és is négyzetszámok, és a különbségük 4. Nem nehéz ellenőrizni, hogy csak akkor lehet két négyzetszám különbsége 4, ha az egyik 0, a másik pedig 4. Azt kaptuk tehát ebből az észrevételből, hogy , amiből következik, hogy , hiszen . Vagyis két egyenletpár jöhet szóba:
– az , amelyik saját magával alkot párt. Gyors számolással meggyőződhetünk róla, hogy ennek tényleg egész gyökei vannak: ..
– a másik pedig az és egyenletekből álló pár. Viszont a második egyenletnek nem egész számok a gyökei, azaz ebben az esetben az eredeti problémára nem kapunk megoldást.
Az esetben tehát egyetlen megoldás adódott: .
2. eset: , és .
Mivel és szerepe felcserélhető a kitűzött problémában, ezért feltehetjük, hogy . Legyenek az egyenlet gyökei és . Természetesen egyik sem lehet 0, mert . A Viète-formulák alapján és . Ebből, a háromszög-egyenlőtlenség általánosítását is felhasználva azt kapjuk, hogy:
Mivel , ezért a következőt kapjuk:
A gyökök abszolútértékei pozitív egész számok, és azt kaptuk, hogy a szorzatuk kisebb az összegüknél. Hogyan lehetséges ez? Legyenek és pozitív egészek, és tegyük fel, hogy
Az egyenlőtlenség mindkét oldalából kivonjuk a kifejezést és hozzáadunk 1-et.
Mivel és nemnegatív egész számok, ez csak úgy lehetséges, ha legalább az egyikük 0, tehát vagy egyikének 1-nek kell lennie. Ezért (3) alapján valamelyik gyök abszolútértéke biztosan 1. Mivel és szerepe szimmetrikus, ezért feltehető, hogy . Legyen . Ekkor (2) miatt és (1) miatt . Mivel , ezért . Ebből pedig az következik, hogy . Ha két, 0-tól különböző szám összegének abszolútértéke megegyezik az abszolútértékük összegével, akkor a két szám azonos előjelű. Tehát és azonos előjelűek, ezért , tehát .
Innentől két esetet különböztetünk meg attól függően, hogy pozitív vagy negatív.
a) . Ekkor miatt a két gyök összege negatív, és mivel azonos előjelűek, ezért mindkettő negatív. Tehát és , így a Viète-formulák alapján és . Most tekintsük a kiindulási egyenlet párját, azaz az egyenletet. Ennek diszkriminánsa:
Az egész gyökök miatt -nek négyzetszámnak kell lennie, és mivel is négyzetszám, ezért két olyan négyzetszámot keresünk, amelyek különbsége 8. Nem nehéz ellenőrizni, hogy csak akkor lehet két négyzetszám különbsége 8, ha az egyik 1, a másik 9. Ezek szerint , amiből következik, hogy , mert pozitív. Tehát és , vagyis ebben az esetben egyetlen megoldás adódott, a cikk elején is említett és az másodfokú egyenletpár.
b) . Ekkor miatt mindkét gyök pozitív, ezért és , valamint és . Az egyenlet párjának, vagyis az egyenletnek a diszkriminánsa:
Az egyenlet diszkriminánsa pedig:
Látható, hogy mindkét egyenlet diszkriminánsa négyzetszám. Mivel a megoldóképletben szereplő számláló két tagjának paritása megegyezik, ezért ha 2-vel osztjuk, egész számokat kapunk, tehát egész számok lesznek a gyökei mindkét egyenletnek. Vagyis ebben az esetben végtelen sok, a feltételeknek megfelelő másodfokú egyenletpár létezik, hiszen tetszőleges pozitív egész szám lehet.
Összefoglalva: a cikkben kitűzött feladat nemtriviális megoldásai a következők:
– Az egyenlet, amelynek a párja önmaga.
– Az és az másodfokú egyenletpár.
– Az és az másodfokú egyenletpárok, ahol pozitív egész szám. Ebbe a kategóriába tartozik a cikk elején említett és egyenletpár.
Beláttuk tehát, hogy végtelen sok nemtriviális megoldása van a cikkben kitűzött problémának, és egyúttal a Viète-formulákra is találtunk egy szép alkalmazást.