Tekintsük a következő (nem igazán életszerű) problémát: adott egy gödrünk, és azt kérdezzük, hogy készíthető-e hozzá egy olyan négyzet keresztmetszetű cövek, amely épp befér a gödrünkbe, vagyis alapjának csúcsai épp a gödör szélén vannak. Mi a helyzet, ha téglalap keresztmetszetű cövekekkel szeretnénk dolgozni?
A fenti (a gyakorlati életben azért, valljuk be, ritkán előforduló) probléma vezethette Otto Toeplitz neves német matematikust a következő, nagyon egyszerűen megfogalmazható, de meglepően mély eszközöket kívánó probléma felvetéséhez. Legyen egy, az körvonalról az síkba mutató folytonos, injektív függvény, vagyis az kép egy egyszerű (önátmetszések nélküli) folytonos zárt görbe -ben. Az ilyen függvényt (injektivitása okán) néha beágyazásnak is hívjuk, a képként előálló görbét pedig Jordan-görbének is szokás nevezni. (Ez a görbe jelképezné a kiásott gödrünk peremét kertünkben, amelyet síknak képzelünk.)
Négyzetes cövek sejtés (Topelitz [10], 1911): Minden fenti esetén létezik négy különböző olyan pont, hogy képük egy négyzet négy csúcsát határozzák meg, lásd az alábbi ábrát.
Az négyzetet (a fogalmat kicsit tágítva) a továbbiakban beírt négyzetnek is fogjuk hívni, bár nemkonvex Jordan-görbe esetén ez a négyzet nem lesz feltétlen része a görbe által határolt körlapnak – de legalább csúcsai a görbén vannak. (A gödrökkel megfogalmazott analógiában általában konvex görbékre gondolunk; a cövek nem feltétlenül fér be a gödörbe a nemkonvex esetben.) A fenti matematikai problémában az -ről konvexitást nem tételezünk fel.
A matematikai feladat gyengíthető úgy, hogy a négy képponttól azt követeljük meg, hogy egy (nemelfajuló, tehát nem szakasznak kinéző) téglalap négy csúcsát alkossák.
A feladat nehezíthető is: megkérdezhetjük, hogy rögzített görbére és tetszőlegesen rögzített téglalapra van-e négy olyan pont, amely a rögzített téglalapunkhoz hasonló téglalap négy csúcsát alkotja. Emlékezzünk, hogy két téglalap pontosan akkor hasonló, ha az oldalhosszaik aránya (amiről az oldalak felcserelése árán feltehető, hogy legalább 1) egyenlőek. A négyzet esetét kapjuk akkor, amikor ez az arányszám 1-gyel egyenlő. A sejtés utóbbi két változatát téglalapos cövek problémának szokás hívni.
Az alábbiakban ezen problémák rövid története és a megoldásukban a közelmúltban történt áttörések kerülnek bemutatásra. (A probléma jóval részletesebb tárgyalását Benjamin Matschke kitűnő cikkében [5] lehet megtalálni.)
1. A négyzetes cövek probléma
A probléma megoldását már 1913-ban megtalálta Arnold Emch [2] abban az esetben, ha az függvény szakaszonként analitikus. A simasági feltételt gyengítette Schnirelman [8] egy 1929-ben írt dolgozatában (melynek javított változata 1944-ben jelent meg). Mindkét bizonyítás alapötlete megtalálható Matschke fent említett [5] cikkében. Első pillantásra az ember azt gondolhatná, hogy a sima (differenciálható) eset kezelésével a probléma megoldódik: egy tetszőleges beágyazást közelítsünk sima beágyazások egy sorozatával, melyekre már tudjuk, hogy léteznek a megkívánt beírt négyzetek. Vegyük ilyen négyzetek egy sorozatát, és érveljünk úgy, hogy ennek a négyzetsorozatnak van konvergens részsorozata. Valójában ez az érvelés percízzé tehető; az egyetlen probléma az, hogy a kapott négyzetsorozat könnyen elképezelhetően egy degenerált (0 oldalhosszúságú) négyzethez fog konvergálni (amikor is a sejtésben megkívánt pontok egybeesnek). Mivel ezt a sejtés kizárja, így a fenti gondolatmenet nem visz közelebb a megoldáshoz.
Mint kiderült, a probléma nehézsége valóban az beágyazás analitikus tulajdonságaiban rejlik. Napjaink egyik kiemelkedő matematikusa, Terence Tao is egy hosszú cikket szentelt a problémának [9] abban az esetben, ha az képeként előálló görbe két (további tulajdonságoknak is eleget tevő) Lipschitz-függvény grafikonjából rakható össze. Az általános, folytonos -re vonatkozó négyzetes cövek sejtés még ma is nyitott.
2. A téglalapos cövek probléma
Látványosabb volt a fejődés a téglalapos cövek probléma terén. Az egyszerűbb kérdésre, hogy vajon mindig létezik-e egy beírt téglalap, Vaughan már a 70-es években megtalálta a megoldást (ez Meyerson [6] cikkében jelent meg). Érdekes módon, a bizonyítás topológiai alapgondolatokon nyugszik. (A megoldás egy animált változata megtekinthető a youtube-on.)
Téglapos cövek tétel: Legyen egy folytonos beágyazás. Ekkor létezik négy különböző olyan pont, hogy képük egy téglalap négy csúcsát adja.
Bizonyítás: Vegyük azt a körvonal pontpárjain értelmezett
függvényt, mely a pontpárhoz az
a háromdimenziós tér felső félterébe eső vektort rendeli. Könnyen látható, hogy szimmetrikus a két változóban, így valójában az faktoron is értelmezhető (ahol a faktorizálással egybeejtjük a és alakú párokat). Vegyük észre, hogy a alakú elemeknek nincs párja. Nem teljesen triviális, de nem is nehéz látni, hogy az faktor épp a nevezetes Möbius-szalaggal lesz azonos, melynek körvonal pereme épp a alakú elemekből áll. (Például, ha az pontpárból azon az úton indulunk, amelynél az -ből -ba mutató egyik köríven megy végig, míg az -ből -be mutató másikon, így érve -be, akkor az faktorban egy irányításfordító hurkon haladunk végig.)
Ilymódon helyett nézhetjük az indukált leképezést. Vegyük észre, hogy pontosan akkor létezik az által adott görbe esetén beírt téglalap, ha nem beágyazás: valóban, ha és is ugyanoda képződik mentén, akkor az és szakaszok egyforma hosszúak és közös a felezőpontjuk, tehát egy téglalap két átlóját adják.
Tegyük fel indirekten tehát, hogy egy adott esetén nincs beírt téglalapunk. Ekkor beágyazás, mely a Möbius-szalag peremét (a alakú párokat) viszi csak az síkba, és ezeket a párokat épp az pontokba képezi. A topológia egy ismert tétele szerint az Jordan-görbe a síkot két részre bontja: egy körlapra, és egy nemkompakt részre. (Ezt a tételt Jordan görbetételeként ismerhetjük.) Ilymódon a beágyazott Möbius-szalaghoz hozzáragaszthatjuk a körlapot, amivel egy beágyazott projektív síkot kapunk a szokásos háromdimenziós terünkben. (Azt nem részletezzük, hogy miért igaz az, hogy a körlap és a Möbius-szalag összeragasztása az projektív síkot adja, de megjegyezzük, hogy ezt nem nehéz belátni.) Az algebrai topológia standard eszközeivel (például egész együtthatós homológiacsoportokkal, és az azokra vonatkozó Mayer-Vietoris hosszú egzakt sorozattal) azonban belátható, hogy -ba nem lehet a projektív síkot beágyazni, vagyis hogy egy folytonos függvény soha nem lehet injektív. (Többszörös pontokkal rendelkező függvényt persze lehet találni, egy nevezetes ilyen leképezést ad a Boy-felület, melynek szobrászati megvalósítása az oberwolfachi konferenciaközpont előtt is megcsodálható.)
Forrás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Boysche_Fl%C3%A4che_in_Oberwolfach.jpg
A talált ellentmondás szerint nem lehet injektív, így megvan a téglalapunk. Mivel a projektív sík folytonosan sem ágyazható be háromdimenziós terünkbe, a fenti gondolatmenetben -ről csak folytonosságát kellett feltegyük.
3. Újabb fejlemények
Vegyük észre, hogy a fenti bizonyítás semmifajta információt nem adott arra nézve, hogy a görbe milyen téglalapot tartalmaz (hasonlóság erejéig). A téglalapos cövek probléma erős változata szerint (hasonlóság erejéig) minden téglalapnak elő kellene fordulnia egy injektív függvény beírt téglalapjai között. Ebbe az irányba indult el Cole Hugelmeyer (első éves doktoranduszként) a következő eredményével:
Tétel (Hugelmeyer, [4]) Ha egy differenciálható beágyazás, akkor van olyan beírt téglalapunk, mely oldalainak aránya .
(Hugelmeyer eredménye ennél valamivel általánosabb, de ez a leglátványosabb, legegyszerűbben megfogalmazható eset, egyben bizonyítása tartalmazza az összes alapötletet.)
Hugelmeyer bizonyításának fő ötlete egyrészt az, hogy (az azonosítást használva) a korábbi függvény egy függvényre cserélhető, melyet a
formula ad meg. Ismét, injektivitása azt eredményezné, hogy nincs megfelelő téglalap – vegyük észre, hogy most a második koordináta egy komplex szám (alkalmas hatványa), így két pontban való egyezősége nemcsak a szakaszok hosszát teszi egyenlővé, de információt ad a lehetséges bezárt szögükről is. Persze a projektív sík -be már beágyazható, így a korábbi ellentmondás itt nem várható. Itt következik Hugelmeyer másik ötlete: a beágyazást egy a egy kis környezetének peremével (ami az háromdimenziós térrel azonosítható) elmetszve egy csomót kapunk, amely egy Möbius-szalagot határol. Ezt a csomót (a Möbius-szalagjával együtt) aztán úgy tudja az (a háromdimenziós gömb és az általa határolt négydimenziós golyó) párba beágyazni, hogy a metszet olyan csomóba képződik, amely nem határol Möbius-szalagot a négydimenziós térben. Az utóbbi állítást (nevezetesen, hogy egy, a háromdimenziós térben lévő csomó nem határol beágyazott Möbius-szalagot a négydimenziós térben) nem is olyan egyszerű belátni. Erre igazán effektív módszert J. Batson talált 2013-ban [1], majd (hasonló, csomó Floer homológiai módszereket alkalmazva) Ozsváth, Szabó, és a jelen írás szerzője fejlesztették módszerét tovább [7].
A definíciójában a második koordinátában levő kitevőt azért választottuk 6-nak, hogy épp a oldalarányú téglalapokra vonatkozó eredmény jöjjön ki; magasabb páros kitevők választásával hasonló (de gyengébb) eredmények következnek.
4. A téglalapos cövek sejtés megoldása
A fenti okoskodást további (nagyon komoly felkészülést igénylő) technikákkal ötvözve Joshua Greene és Andrew Lobb [3] látta be a következő tételt, pontot téve a téglalapos cövek probléma erős változatának sima esete végére.
Tétel (Greene–Lobb, [3]): Legyen egy sima Jordan-görbe, és legyen pozitív szám. Ekkor van -ben négy olyan pont, hogy képük egy olyan téglalapot határoz meg, melyre az oldalak aránya épp .
Bizonyításuk mélyén egy új technika lapul, ami azon alapszik, hogy Hugelmeyer Möbius-szalagból -be mutató leképezésének képterét szimplektikus sokaságnak tekintik. (Egy -dimenziós sokaságon egy szimplektikus struktúra nem más, mint egy zárt, nemelfajuló 2-forma, vagyis egy olyan , amelyre és teljesül.) A szimplektikus topológia és geometria a matematika egy fiatal ága, és komplex analitikus eszközök továbbfejlesztésével speciális, a szimplektikus struktúrát is figyelembe vevő leképezéseket vizsgál. Ezen eszközök segítségével lehet megmutatni például azt, hogy a Klein-kancsó (mely -be beágyazható) nem ágyazható be a szimplektikus -be mint Lagrange-féle részsokaság. (Egy szimplektikus sokaság-beli részsokaság Lagrange-féle, ha .) A fenti fogalmak bőven a jelen dolgozat keretein túl mutatnak, bemutatásukra itt nincs lehetőség, de talán felemlegetésük és az itt tárgyalt egyszerű(nek látszó) probléma megoldásában játszott szerepük alapján felkeltik a kedves olvasó érdeklődését.
Irodalomjegyzék
- [1] J. Batson: Nonorientable slice genus can be arbitrarily large, Math. Res. Lett. 21 (2014), no. 3, 423–436.
[2] A. Emch: Some properties of closed convex curves in a plane, Amer. J. Math. 35 (1913), 407–412.
[3] J. Greene, A. Lobb: The Rectangular Peg Problem, arXiv:2005.09193
[4] C. Hugelmeyer: Every smooth Jordan curve has an inscribed rectangle with aspect ratio equal to , arXiv:1803.07417
[5] B. Matschke: A survey on the square peg problem, Notices Amer. Math. Soc. 61 (2014), no. 4, 346–352.
[6] M. Meyerson: Balancing acts, Topology Proc. 6 (1981), no. 1, 59–75.
[7] P. Ozsváth, Z. Szabó, A. Stipsicz: Unoriented knot Floer homology and the unoriented four-ball genus, Int. Math. Res. Not. IMRN 2017, 17, 5137–5181.
[8] L. Schnirelman: On some geometric properties of closed curves, (in Russian) Usp. Mat. Nauk 10 (1944), 34–44.
[9] T. Tao: An integration approach to the Toeplitz square peg problem, Forum Math. Sigma 5 (2017), Paper No. e30, 63 pp.
[10] O. Toeplitz: Über einige Aufgaben der Analysis situs, Verhandlungen der Schweizerischen Naturforschenden Gesellschaft in Solothurn 4 (1911), 197.
5. Appendix: a Greene–Lobb bizonyítás alapelemei
Nem nehéz megadni a Greene–Lobb tételben szereplő függvényeket sem. Lássuk el a komplex egyenest a szokásos valamint a polárkoordinátákkal. Ekkor -en az forma adja majd a megkívánt szimplektikus formát. Adjuk meg az függvényeket az
formulákkal. Legyen tórusz, és legyen ennek -menti képe. Nem nehéz látni, hogy pontosan akkor, ha , vagyis továbbra is egy Möbius-szalag.
Vegyük az leképezést, mely tehát -ből -be mutat. Megmutatható, hogy és a peremüktől különböző metszéspontjai épp olyan, az görbébe írt tégalapoknak felelnek meg, amelyekre az átlók által bezárt szög épp . (Téglalapok hasonlósága az átlók bezárt szögével is megragadható.)
Ha azonban és valamilyen -re nem metszik egymást a peremükön kívül, akkor az unió egy beágyazott Klein-kancsót ad. (A simasághoz a perem mentén simítani kell, ami egy messze nem triviális, lokális modellen való számítást igényel.)
Annak belátása, hogy az Klein-kancsó (illetve simítása) Lagrange-féle, még nem nehéz. Annak belátása azonban, hogy a szimplektikus térben nincs beágyazott Lagrange-féle Klein-kancsó, nagyon komoly technikai előkészületeket igényel.
Stipsicz András, Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet