Archív kereső

Szöveges keresés

Szűrés archív rovat szerint

Rovatok

Szűrés archív évfolyam alapján

Archív évfolyam

Archív oldal találatai

Válasszon szűrőt!

Az idei Akadémiai Aranyérem és egy új interjúkötet adta az apropóját ennek a cikknek, amelyben Staar Gyula: Egy diszkrét matematikus – Beszélgetések Lovász Lászlóval című könyvének bemutatójáról is beszámolunk.
Ferenczi Miklós, a BME emeritus professzora 2026. április 6-án elhunyt. Tudományos munkásságának középpontjában a matematikai logika állt, ezen belül elsősorban az algebrai logika területén ért el jelentős, nemzetközileg is figyelemreméltó eredményeket.
Két matematikatanár beszélget a statisztika középiskolai oktatásáról, változásairól az utóbbi évtizedekben, kapcsolódásairól a hétköznapi élettel, a sporttal. Eközben kicsit megismerhetjük Tamásné Kollár Magdolnát és Jánvári Zsuzsát. Képünk egy kézilabdapálya méretezését mutatja. Hogy miért? Kiderül a cikkből.
A Rényi Intézet egyik legújabb projektje az MTA Közoktatás-fejlesztési Kutatási Programjának részeként zajló kutatásban középiskolai tanárok részére készít nem mindennapi segédanyagokat, óraterveket. Ezek az Órák a Könyvből; utalva az Erdős Pál által sokat emlegetett nagybetűs Könyvre, amely a legszebb matematikai bizonyításokat tartalmazza.
Bolyai Farkas és fia, János a matematikában kiemelkedő eredményeket értek el. Vajon Bolyai János utódai közül voltak-e, akik örökölték tehetségüket? Egyáltalán, kik voltak és mit tudunk az utódokról, él-e még ma is Bolyai-leszármazott? Mindez, néhány érdekes részlettel kiderül Kása Zoltán kutatásából. Képünkön Bolyai János hitelesnek tekintett képmása a marosvásárhelyi Kultúrpalota homlokzatáról.
Sikeres volt idén is a hagyományos Matematikus Hangverseny és a szünetében lezajlott Gács András-díjkiosztó ünnepség. 2026-ban a két díjat Backhausz Ágnes és Tarcsay Zsigmond vehette át.
A Héttusa 12. fordulójának beküldési határideje 2026. április 6. volt. A megoldások kiértékelése után közöljük az eredményeket és a megjegyzésekkel kiegészített szerkesztői és versenyzői megoldásokat.
A Tanóra rovatában különböző iskolák történetét, tehetséggondozó tevékenységét is bemutatjuk. Most a Debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumról tudhatnak meg néhány részletet olvasóink.
2026. március 14-én a négyórás π-napi program alatt rengetegen látogattak ki Budapesten a Blaha Lujza térre, hogy testközelből tapasztalják meg a tudomány szépségét. Öröm volt látni, ahogy a különböző korosztályok együtt fedezik fel a matematika világát.
A matematika tudományos, közösségi és társadalmi kapcsolódásaiba nyerhettek bepillantást azok, akik részt vettek az MTA matematikai osztályhónapja januári rendezvényein. Torda Júlia beszámolója foglalja össze az elhangzottakat. (Fényképek: Szigeti Tamás, MTA.)
Idén újra π-napi előadásokat tartottak az SZTE Bolyai Intézet kutatói a Matematika Világnapján, „kiemelt teltházzal” (több mint 200 látogatóval). A nap díszvendége dr. Katz Sándor, Prima Primissima-díjas matematikatanár volt. Ördöglakatos, Rubik-kockás játékok, π-számjegyek keresése, csomózás, körkerület mérése és tűdobálás is színesítette a programot több szegedi téren.
Staar Gyula legújabb könyve a Typotex kiadásában: Egy diszkrét matematikus − Beszélgetések Lovász Lászlóval. Könyvbemutató: május 7-én 11 órától az MTA Nagytermében, ahol a szerző és a könyv főhőse várják a regisztrált érdeklődőket. A kötet 10%-os kedvezménnyel előrendelhető (fizetni majd csak a megjelenés után kell) a kiadó honlapjáról. Az itt feliratkozóknak tudják biztosítani a korlátozott számban megjelenő könyvet!
A mateking.hu oktatási platform minden évben közzéteszi, hogy a korábbi évek elemzése alapján milyen változások és aktuális trendek várhatók a középszintű és az emelt szintű érettségi feladatsoraiban. Ez is segítheti a felkészülést az érettségire a diákok és tanáraik számára. Arról, hogy témakörönként mire érdemes odafigyelni, Mosóczi András cikke ad útmutatást.
Három nevezetes nap következik ezen a hétvégén: március 13. péntek, március 14. a matematika világnapja, a pi-nap, március 15. nemzeti ünnep. Bármelyiken el lehet kezdeni gondolkodni a Héttusa következő feladatsorának megoldásain! A 7 választ ide küldjék: hettusa@ematlap.hu. Beküldési határidő: 2026. április 6.
Egész héten az egész országban több helyszínen lesznek Matek az Utcán rendezvények! Az időpontok, helyszínek és a tervezett programok állandóan frissítve megtalálhatók a Bolyai Társulat honlapján!
Művészet és matematika kapcsolatáról szól ez a cikk: Széchenyi Kinga szobrász, tanár és író, Prékopa András matematikus özvegye a Bolyai Társulatnak ajándékozta Bolyai Jánosról készült domborművét.
A 2025-ös Rátz László Vándorgyűlésen elhangzott előadások témáinak továbbgondolásaként születtek meg a résztvevő tanárok záródolgozatai. A legjobbnak ítéltek közül válogattak szerkesztőink. Ezek egyike Grallert Krisztina körpakolási problémákkal foglalkozó geometria szakköri anyaga.
Bolla Marianna és Szabados Tamás könyve, Multidimensional Stationary Time Series − Dimension Reduction and Prediction címmel 2023-ban jelent meg átdolgozott kiadásban, elektronikus és nyomtatott változatban. Mihaletzky György ajánlja a könyvet matematikus, alkalmazott matematikus mester képzési szakos hallgatók, PhD hallgatók, és idősorok alkalmazásaival foglalkozó kutatók számára.
Az országos, vagy nemzetközi matematikaversenyekre készülő középiskolások és tanáraik és az érdeklődők számára közöljük a tavalyi MEMO diákolimpia néhány feladatát, a magyar versenyzők részletes megoldásaival.
2026-ban is március 14. a Matematika Nemzetközi Világnapja (π-nap), úgyhogy ismét lesz Matek az Utcán! A program célja, hogy az utca emberét bevonjuk érdekes matematikai tevékenységekbe szabadtéri helyszíneken szerte az országban. Várjuk az önkéntes szervezőket!