Aktuális szám: 35. szám 2025. március 

Duális matematikusképzés a BME-n

Duális matematikusképzés a BME-n

A BME TTK Sztochasztika Tanszéke által gondozott angol nyelvű pénzügy-matematika specializációjú alkalmazott matematikus mesterképzése a 2024/25-ös tanév tavaszi félévétől kezdődően a Magyar Nemzeti Bankkal partnerségben duális képzés formájában is elindul.

A képzés elméleti alapját a BME meglévő pénzügy-matematika specializációjú alkalmazott matematikus mesterképzése adja. A duális képzés keretében végzett elméleti oktatás a meglévő képzéssel azonos mintatanterv szerint zajlik. Így a hallgatók erős elméleti   alapismeretekhez jutnak többek között a valószínűségszámítás, sztochasztikus folyamatok és statisztika terén.

A gyakorlati ismeretek megszerzésére az egyetemen végzett oktatás során kevesebb lehetőség adódik, banki környezetben azonban hatékonyan megoldható. Ez lehetővé teszi az elsajátított ismeretek gyakorlati alkalmazását, így a hallgatók első kézből szerezhetnek a későbbi karrierjük szempontjából értékes munkatapasztalatot.

A gyakorlati képzés a Magyar Nemzeti Bankkal partnerségben zajlik. Így a duális képzés hallgatói a Magyarországon legkompetensebb pénzügyi intézmény falai között ismerkedhetnek meg konkrét szakmai feladatokkal, amelyeket az MNB tapasztalt munkatársai segítségével oldhatnak meg.

A gyakorlati képzés keretében a Magyar Nemzeti Bank 32 kredit összértékű projekttárgy teljesítéséhez járul hozzá gyakorlati képzésével.

A duális képzés időtartamára a Magyar Nemzeti Bank hallgatói munkaszerződést köt a felvett hallgatókkal. A gyakorlati képzés a hallgatók időbeosztását figyelembe vevő munkarendben zajlik: a szorgalmi időszakban heti egy, azon kívül heti öt napos rendben történik. A vizsgaidőszakban a vizsgák napjaira a hallgatók mentesülnek a munkavégzés alól, a felkészüléshez pedig igénybe vehetik a szabadságukat.

A képzés öt fős keretlétszámmal indul minden tanév őszi félévével kezdődően, az első évben a tavaszi félévtől.

A felvételi eljárás a szokásos mesterszakos felvételihez képest egy partnerszervezeti felvételi elbeszélgetést (interjút) is tartalmaz, amelyre online formában kerül sor.

A duális képzés indítása kiváló megoldást kínál annak a hallgatói igénynek a kielégítésére, hogy a mesterképzésben részt vevők többsége már a képzés során szeretne szakmai tapasztalathoz jutni. Ezt korábban az egyetem mellett vállalt félállás, gyakornoki programban való részvétel keretében tehették meg a hallgatók. A duális képzés intézményes formában teszi lehetővé a hallgatók részére a szakmai tapasztalatszerzést.

Az angol nyelvű pénzügy-matematika specializációjú alkalmazott matematikus duális mesterképzés indításának eredményeként a BME szakmailag felkészültebb hallgatókat képezhet. A duális képzés indítása hozzájárul a BME és a Magyar Nemzeti Bank közötti szakmai kapcsolatok építéséhez és erősítéséhez. A képzésben részt vevő hallgatók első kézből, szervezett keretek között szerezhetnek szakmai tapasztalatot egy olyan pénzügyi központban, ahová gyakornokként egyébként nehezen jutnának el.

A duális képzés indításával emelni szeretnénk a BME pénzügy-matematika specializációjú mesterképzésének vonzerejét, hogy tehetséges és motivált hallgatókat képezhessünk.

Az új képzésre várjuk a pénzügy-matematika és annak gyakorlati alkalmazása iránt érdeklődő végzős BSc-hallgatók jelentkezését.

Vető Bálint
duális képzési koordinátor
BME Sztochasztika Tanszék