Váltószögek podcast – 2024. december

Váltószögek podcast – 2024. december

Heti rendszerességgel járok úszni az utóbbi időben a fiammal. A 25-ös medencében bemelegítésnek 4 hosszt úszom mellúszásban, majd 4 hosszt hátúszásban. Pár hete ezt még kiegészítem két hossz pillangóval. Ebből az első hossz vége már küzdelmes. A második hossz pillangó végén viszont már azt érzem, belefulladok a vízbe. Hiába, ha az ember csak a napi rutint csinálja, és nem edz rendesen, nincs megfelelő kondíciója. Márpedig a pillangóúszáshoz kell az állóképesség.

Ha a tanévre gondolok, sokszor érzem azt, hogy belefulladok a sok feladatba. Csinálja az ember a dolgát, megtartja az óráit, összeállítja a dolgozatokat (majd kijavítja őket), részt vesz az iskolai rendezvényeken, intézi az igazolásokat, közben pedig jönnek az újabb és újabb feladatok. Vannak olyan hetek, amelyek végeláthatatlan pillangózások, és sajnos nincs meg a megfelelő „edzettség”.

Mit is jelent a mi szakmánkban az edzés? Azt hiszem azt, amikor kilépünk a megszokott keretekből, a szakmánkkal foglalkozunk, de nem úgy, ahogy általában. Meg persze az is segít, ha tudjuk, hogy más is nehezen tudja azt a két hossz pillangót leúszni, azaz ezzel nem vagyunk egyedül.

Négy adás után a fenti gondolatok jutnak eszembe a Váltószögek podcastról. Most úgy látom, hogy ez egyfajta edzés lehet a kollégáknak. A célja, hogy kiszakadjanak a napi rutinból, és meghallgassák, más kollégák hogyan élik meg a tanítást, milyen örömeik és nehézségeik vannak. És az is üdítő tud lenni, ha két borász vagy egy katolikus püspök és egy református lelkész meséli el, neki milyen volt az iskolapadban matematikát tanulni. Mert kiderülhet, hogy bizony egy vállalkozó, ha napelemes beruházással akarja fejleszteni cégét, akkor jól végig kell gondolnia, melyik ajánlatot válassza (és ez bizony matematika). Meg az is kiderülhet, hogy bizonyos teológiai fogalmak megértéséhez igazából matematikai gondolkodás kell.

Persze nem csak azoknak ajánljuk az adást, akik már több éve a pályán vannak. Egy pályakezdőnek is igen hasznos lehet. Ezt onnan érzékelem, hogy van most nálunk is egy pályakezdő matematikatanár. Néha szóba elegyedünk, és mesél a problémáiról, nehézségeiről. Többször előfordult, hogy az volt a válaszom, hogy melyik Váltószögek adást nézze meg, mert erről ott szó van, és jó gondolatok hangzanak el. Viccelődött is vele, hogy olyan vagyok már szép lassan, mint azok az egyetemi oktatók, akik a vizsgán a saját maguk által írt könyvet kérik számon.

És honnan jutott még eszembe az úszás? Onnan, hogy a podcast  egyik törzshallgatója a fiam úszásoktatója. Semmi köze nincs a matematikához, és a matematikatanításhoz. Ennek ellenére nagyon lelkesen mesélte, hogy meghallgatva mennyire tetszett neki, és milyen jó gondolatok voltak benne. Igazából rájött, hogy amikor úszást tanít a gyerekeknek, az lényegében hasonlít ahhoz, ahogy matematikát tanítunk, hiszen hasonló nehézségekkel küzd mindenki, akik gyerekeket nevel vagy oktat.

December 3-án került nyilvánosságra a Váltószögek podcast negyedik adása, és februártól májusig további négy adás lesz a tervek szerint. Mindenkit bátorítok, hogy szánja rá az időt, nézze vagy hallgassa meg, és ha tetszik, másokat is biztasson annak meghallgatására.

Kosztra Gábor,
a Váltószögek podcast házigazdája

 

Utószó:

Az első, áprilisban megjelent részben két középiskolai tanárral, egy kezdő és egy tapasztalt pedagógussal folyt a beszélgetés: 

Szeresd a munkád - Váltószögek podcast - #S01E01 - Így tanítanak ők

A matematika érettségi napjára időzítve elkészült a Váltószögek podcast második adása. Ebben két borásszal, Laposa Bencével és Szijjártó Előddel beszélgetett a két kérdező a korábbi matematikatanulási élményeikről:

Hibázni ér - Váltószögek podcast - #S01E02 - Így tanultak ők

A harmadik adás októberben jelent meg, Ujházy Márton és Szauer Marcell voltak a vendégek. A fiatalokkal a házigazdák sok olyan kérdést jártak körül, ami különösen pályakezdő tanárok számára nyújthat segítséget:

Érdekel a másik - Váltószögek podcast - #S02E01 - Így tanítanak ők

A Váltószögek decemberi, negyedik részében dr. Beer Miklós nyugalmazott katolikus püspökkel és Csűrös András gyömrői református lelkésszel beszélgettek a műsor készítői a matematikatanulási élményekről:

 Egy a köbön - Váltószögek podcast - #S02E02 - Így tanultak ők

Akit érdekelnek a következő podcastok is, annak érdemes követni a Bolyai Társulat facebook-oldalát, és feliratkozni a YouTube-csatornájára. (A szerk.)