Aktuális szám: 35. szám 2025. március 

KöMaL Ifjúsági Ankét 2024

KöMaL Ifjúsági Ankét 2024

Több mint 200 résztvevővel 2024. nov. 2-án és 3-án ismét az ELTE TTK-n rendeztük meg a KöMaL Ifjúsági Ankét rendezvényét. Az Ankét egyik fénypontja az első nap délutánján mindig az előző tanév pontversenyein a legjobb helyezést elért diákok díjátadó ünnepsége.
A konferencia második napján pedig elmaradhatatlan a reggeli fizika kísérleti bemutató és a délutáni játék.

Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár

A KöMaL Ifjúsági Ankét előadásai a középiskolás korosztálynak szólnak. A konferenciát elsősorban a pontversenyekben részt vevő diákok és tanáraik körében hirdetjük meg, de a részvétel nyitott és ingyenes minden érdeklődő számára. Az előadások felváltva matematika, fizika és informatika tárgyúak: a tananyagon túlmutató, de középiskolások számára is érthető problémákról, gyakorlati és elméleti alkalmazásokról, olykor megvalósult és inspiráló projektekről szólnak.

A különböző területek korosztályonkénti kategóriáinak díjkiosztóit előadásokkal színesítjük: az elmúlt években ezek reflektáltak a pandémiára és az Ankét előtt néhány héttel korábban kihirdetett fizika Nobel-díjra.
2024-ben John J. Hopfield és Geoffrey E. Hinton kapta meg a fizikai Nobel-díjat a gépi tanulás és mesterséges neurális hálók kutatásáért. Daróczy Bálint (HUN-REN SZTAKI) egy dupla előadás keretében ennek a kutatásnak az alapjairól, a Boltzmann-gépekről mesélt.

Daróczy Bálint

Az Ankéton elhangzott előadások felvételei megnézhetők a KöMaL YouTube csatornáján, itt most csak néhányukról esik szó.

Juhász Péter: Mi az a Černý-sejtés?

Juhász Péter (HUN-REN Rényi Intézet) megmozgatta a hallgatóságot érdekes kérdéseivel, amelyek végén kiderült, mi az a Černý-sejtés, és mi a jelentősége. Az „eltévedt barát” irányítása vezetett el a véges determinisztikus automatához, egy irányított gráfhoz, amelyben a csúcsok az állapotok, az irányított élek az átmenetek. A véges automaták szinkronizáló (reset) szava átmenetek egy speciális sorozata, ami bármely állapotból ugyanabba az állapotba visz. A legrövidebb szinkronizáló szó hosszára több becslést adtak az évek során, az 1966-ban kimondott Černý-sejtés szerint egy n állapotú szinkronizáló automata legrövidebb szinkronizáló szava legfeljebb (n−1)² hosszú.

Keszthelyi Gabriella: Valószínűségi illúziók

Keszthelyi Gabriella, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Sztochasztika Tanszékének munkatársa lebilincselően izgalmas előadást tartott, amiben a valószínűségszámítás és a statisztika alapjairól, valamint ezek gyakorlati alkalmazásairól beszélt. Az előadó bemutatta a sztochasztikus folyamatok alapfogalmait, példákat hozott a mindennapi életből, és rávilágított arra, hogyan segíthetnek ezek a módszerek a bizonytalanság kezelésében és a döntéshozatalban. A cél az volt, hogy a hallgatóság megértse a sztochasztika jelentőségét és alkalmazhatóságát különböző területeken, valamint ösztönözze a témában való elmélyülést.

Vigh Viktor: Trükkös darabolások

Vigh Viktor a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetében dolgozik. Trükkös darabolások c. előadásából megtudhattuk, hogyan lehet szétvágni egybevágó darabokra a Martin Gardner feladványaiban szereplő alakzatokat, és még több más síkidomot. A megosztott QR-kód segítségével is elérhető az előadáson elhangzott és látott minden anyag. Aki pedig további érdekességekre is kíváncsi az előadás témaköréből, az elolvashatja  az előadó cikkét a 2025. januári KöMaL-ban.

Trükkös darabolások: az előadás QR-kódja és Gardner egyik kétdarabos feladványa
A legkisebbek legjobbjai Pálfy Péter Pállal, a Bolyai Társulat elnökével

A 2023/2024-es tanév pontversenyeinek díjátadóján a KöMaL kiadója, a MATFUND Alapítvány csaknem 2 millió forint értékben osztott díjakat (készpénz, könyvutalvány, választható KöMaL-ajándéktárgyak, Typotex könyvek). Ezen felül 33-an nyertek a következő tanévre KöMaL-előfizetést. 45 vidékről és külhonból érkezett résztvevő számára biztosítottak a szervezők szállást, a díjazottak és a kísérő felnőttek számára  mindkét napra étkezést, továbbá a díjátadón résztvevő regisztráltak számára bőséges állófogadást, mindezt a Nemzeti Tehetség Program támogatásával. Az NTP-TMV-M-24-A-003 „A KöMaL pontversenyeinek és Ifjúsági Ankétjának megrendezése” pályázat a 2024. 09. 01. − 2025. 08. 31. időszakban valósul meg összesen 17 millió Ft összeggel.

Az Ifjúsági Ankét szervezői és meghívottai: Vankó Péter fizikus szerkesztő, Kós Rita alapítványi képviselő, Daróczy Bálint előadó (SZTAKI), Újfalussy Balázs (WIGNER, ELFT elnökség), Korándi József főszerkesztő, Sziklai Péter (ELTE TTK Matematikai Intézet vezetője), Kós Géza matematikus szerkesztő 

Köszönet az ELTE TTK-nak a helyszínért, és azért is, hogy sok évtizede otthont ad a KöMaL szerkesztőségének.

Kós Rita
a MATFUND Alapítvány képviselője