Kalmár László Rédei Lászlóhoz írott levelében, amely a Kalmárium, Szabó Péter Gábor által összeállított gazdag [6] gyűjtemény 196–199. oldalain olvasható) találtam a következő állítást, amely négyszámtétel néven szerepel Kalmár sokkal korábbi [4] cikkében is.
(1) |
Ott a bizonyítás nagyjából másfél oldal terjedelmű, teljes indukción alapul, és Kalmár egy kanadai kollégája (De Witte) a múlt század hatvanas éveinek végén a bizonyítás publikálását javasolja annak egyszerűsége miatt. A teljes Kalmár-bibliográfia [5] szerint úgy tűnik, mégsem készült a cikknek angol változata.
Adunk itt egy „csúnya” bizonyítást arra, hogy a feltétel nemcsak elégséges, hanem szükséges is.
Bizonyítás. Jelölje tetszőleges természetes szám logaritmusát . Akkor a bennünket érdeklő kérdés az, hogy mi a szükséges és elégséges feltétele annak, hogy a
lineáris egyenletrendszernek létezik megoldása. Erre a közismert válasz [3, 184. oldal, 1. tétel] vagy [2, 86. oldal, 3.4.3. tétel]: pontosan akkor, ha az együtthatómátrixnak és az úgynevezett kibővített mátrixnak (ahol ) a rangja megegyezik. Néhány sorművelet után könnyen látszik, hogy ez épp akkor teljesül, ha a feltétel fennáll.
Be kell még látnunk, hogy a feltétel teljesülése esetén léteznek alkalmas egész számok. Az egyenletrendszer explicit megoldása ilyen alakban írható:
Legyen , és írjuk fel az és számot alakban (a pozitív egész számokkal), akkor
egy kívánt előállítás.
Természetesen a feltétel elegendőségének bizonyításához a második rész elegendő. A feltétel szükségessége pedig az (1) egyenlet megfelelő oldalainak összeszorzásával azonnal adódik.
A négyszámtétel messzemenően általánosítható ([4, 3. §, 12.]). Ezek közvetlen vagy közvetett hasznossága azonban nem nyilvánvaló, míg Kalmár eredeti tételét nemcsak saját maga használta, hanem (természetes számok helyett bizonyos polinomokra) Rédei is, amint ezt szintén a levélgyűjteményben olvashatjuk. Kalmár dolgozatában érdekes gráfelméleti szemléltetés is szerepel.
A csúfság például abban áll, hogy a számelmélet alaptétele nélkül az és szám fenti felbontása nem látszik bizonyíthatónak. Igazából a négyszámtétel egyenértékű az alaptétellel. Az [1] Erdős–Surányi könyv éppen a négyszámtételen keresztül jut el az alaptételhez, és a négyszámtételre (10. oldal, 2. tétel) éppen egy ilyen független – geometriai jellegű – bizonyítást ír le. Mint fentebb említettük, a korai Kalmár-féle bizonyítás [4] teljes indukción alapul.
A szépség, ha van, talán abban, hogy monomokat tartalmazó összefüggések lineárissá tehetők a logaritmus alkalmazásával – még ha nem is erre szokás a logaritmust és iteráltjait a számelméletben használni.
Be kell azt is vallanom, hogy a fenti módszer olyan bonyolultabb állítások bizonyítására, amilyen például Vass J. [7] 2.1. lemmája (amiben az oszthatóság fontos szerepet játszik), nem látszik egyszerűen alkalmazhatónak.
A szerző köszönettel tartozik Freud Róbertnek hasznos megjegyzéseiért.
Irodalomjegyzék
- [1] Erdős P., Surányi J.: Válogatott fejezetek a számelméletből, POLYGON, Szeged, 1996.
- [2] Freud R.: Lineáris algebra, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 1996.
- [3] Fried E.: Lineáris algebra, Tankönyvkiadó, Budapest, 1964. (ELTE TTK Egyetemi jegyzet)
- [4] Kalmár L.: A számelmélet alaptételéről. Matematikai és Fizikai Lapok, 43 (1936), 27–45.
- [5] Kalmár László: munkássága. Kalmár Bibliográfia. http://www.inf.u-szeged.hu/projectdirs/kalmar/pages/munkassaga_bibliografia.php
- [6] Szabó P. G. (szerk.): KALMÁRIUM. Kalmár László levelezése magyar matematikusokkal, Polygon, Szeged, 2005.
- [7] Vass, J.: A generalization of Euler's criterion to composite moduli, arXiv preprint arXiv:1507.00098 (2015).