A 25. Ericsson-díjátadó

Facebook
Nyomtatás

Az Ericsson-díjat 1999-ben alapította az Ericsson Magyarország azzal a szándékkal, hogy támogassa, méltassa és erősítse a magyarországi, világviszonylatban is kiemelkedő matematikai, természettudományos és informatikai alapképzést. Az Ericsson Magyarország elkötelezte magát a hazai oktatás fejlesztése mellett; vállalásának fontos része ez a díj. Több mint 2000 munkatársával nemcsak a telekommunikációs ipar egyik legnagyobb munkáltatója, hanem az 1600 fős Kutatás-Fejlesztési Központja révén az ország egyik vezető telekommunikációs és informatikai kutatási központja is. Ezt is kiemelte a díjátadó ünnepségen köszöntő beszédében a központ igazgatója, Boráros-Bakucz András, hangsúlyozva azt a generációkon átívelő hatást, amit az Ericsson-díj negyed évszázad alatt elért.

Tavaly óta már nemcsak a matematikát, fizikát, de az informatikát kiválóan tanítók munkáját is elismerve „A matematika, fizika és digitális kultúra népszerűsítéséért” kategóriájában tantárgyanként egy-egy, „A matematika, fizika és digitális kultúra tehetségeinek gondozásáért” kategóriában pedig két-két pedagógus veheti át a rangos elismerést.

A díjakat a MATFUND Középiskolai Matematikai és Fizikai Alapítvány ítéli oda, a Bolyai János Matematikai Társulat, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és a Neumann János Számítógéptudományi Társaság Ericsson-díj bizottságainak ajánlása alapján.

BDG 1788

A 2025. év díjazottai:

„Ericsson a matematika, a fizika és a digitális kultúra népszerűsítéséért” díj:


· Hipik Angéla (Kispesti Deák Ferenc Gimnázium) – digitális kultúra

· Kilián Balázsné dr. Raics Katalin (Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Pécs) – fizika

· Pánczél Róbert (Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma, Pécs) – matematika


„Ericsson a matematika, fizika és digitális kultúra tehetségeinek gondozásáért”
díj:

· Árki Tamás (Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr) – matematika

· Berkes-Sinka Márta (Egri Dobó István Gimnázium) – fizika

· Borbásné Penke Judit (Szent István Gimnázium, Budapest) – digitális kultúra

· Kiss Róbert (Bányai Júlia Gimnázium, Kecskemét) – digitális kultúra

· Kis Tamás (Szent Imre Katolikus Általános Iskola, Tenk) – fizika

· Steller Gábor (ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Iskola, Budapest) – matematika


Ezúton is gratulálunk minden díjazottnak, akik munkájukkal nap mint nap hozzájárulnak a jövő tudósainak és mérnökeinek neveléséhez.

Kérjük, figyeljék a jövő évi jelölési időszakot – és ha ismernek olyan pedagógust, aki méltó lehet az elismerésre, ne habozzanak jelölni!

BDG 2264
20250612 125603
Ilyen az Ericsson-torta

A rovat ajánlott cikkei
Berzsenyi György (1938–2026) amerikai-magyar matematika professzor hosszú betegeskedés után június 4-én elhunyt. Regénybe illő élete méltó volt őseihez, és rengeteget adott utódainak. A képen feleségével, Kay-jel látható.
A 2026-os Európai Lány Matematika Diákolimpia versenyzői, Sárdinecz Dóra, Zhai Yufan, Velich Nóra helyettes csapatvezető, Varga Vivien és Bodor Noémi a nevekkel díszített magyar zászlóval.
Az idei Akadémiai Aranyérem és egy új interjúkötet adta az apropóját ennek a cikknek, amelyben Staar Gyula: Egy diszkrét matematikus – Beszélgetések Lovász Lászlóval című könyvének bemutatójáról is beszámolunk.
Ferenczi Miklós, a BME emeritus professzora 2026. április 6-án elhunyt. Tudományos munkásságának középpontjában a matematikai logika állt, ezen belül elsősorban az algebrai logika területén ért el jelentős, nemzetközileg is figyelemreméltó eredményeket.
2026. március 14-én a négyórás π-napi program alatt rengetegen látogattak ki Budapesten a Blaha Lujza térre, hogy testközelből tapasztalják meg a tudomány szépségét. Öröm volt látni, ahogy a különböző korosztályok együtt fedezik fel a matematika világát.
Hírlevél feliratkozás