A Farkas-féle szeminárium újra a differenciálegyenletek és alkalmazott matematikusok hazai és nemzetközi szakmai fóruma

Facebook
Nyomtatás

A híres Farkas-féle szeminárium, a differenciálegyenletek és alkalmazott matematikusok szakmai fóruma, Farkas Miklós súlyos betegsége idején szűnt meg.

farkas m

Farkas Miklós és kutatócsoportja tiszteletére 1996-ban, a BME Matematika Intézet megalakulásakor, Dif­fe­ren­ci­ál­e­gyen­le­tek Tanszéknek (DET) nevezték el a Gépészmérnök Kari Matematika Tanszék jogutódát, amelyik tovább vitte elődjének alkalmazott matematikai profilját.

A Farkas-féle szemináriumot 2011-ben Illés Tibor, a tanszék új vezetője élesztette fel, mint a Differenciálegyenletek Tanszék szemináriumát, szakmai fórumot teremtve a differenciálegyenletek illetve az alkalmazott matematika különböző ágait művelő és alkalmazó matematikusok és mérnökök számára. A Differenciálegyenletek Tanszék szemináriumán számos matematikus, Kristály Sándor, Pituk Mihály, Rontó Miklós, Krisztin Tibor, Simon Péter, illetve mérnök, Stépán Gábor, Halász Gábor, Paál György, Kalmár-Nagy Tamás és még sokan mások tartottak emlékezetes, gondolatébresztő előadásokat.

Illés Tibor felkérésére Faragó István 2016 őszén csatlakozott a BME DET oktatói gárdájához félállású professzorként, annak érdekében, hogy a tanszéken folyó differenciálegyenletek és alkalmazott matematika kutatásokat összefogja és irányítsa. Faragó professzor úr vezetésével a szeminárium új lendületet kapott és a terület nemzetközileg ismert, vezető kutatói is több előadást tartottak a H épületben a Farkas-féle szeminárium helyszínén és szokásos csütörtöki időpontjában. A szeminárium 2017. januárjától, Farkas Miklós professzor úr munkássága előtt tisztelegve, felvette a Farkas Miklós Alkalmazott Analízis Szemi­nárium nevet:

Az érdeklődők a továbbiakban a szeminárium honlapjáról tájékozódhatnak.

A fényképeket Farkas Attila és Hujter Mihály, az írást Illés Tibor bocsátotta rendelkezésünkre.

A rovat ajánlott cikkei
Berzsenyi György (1938–2026) amerikai-magyar matematika professzor hosszú betegeskedés után június 4-én elhunyt. Regénybe illő élete méltó volt őseihez, és rengeteget adott utódainak. A képen feleségével, Kay-jel látható.
A 2026-os Európai Lány Matematika Diákolimpia versenyzői, Sárdinecz Dóra, Zhai Yufan, Velich Nóra helyettes csapatvezető, Varga Vivien és Bodor Noémi a nevekkel díszített magyar zászlóval.
Az idei Akadémiai Aranyérem és egy új interjúkötet adta az apropóját ennek a cikknek, amelyben Staar Gyula: Egy diszkrét matematikus – Beszélgetések Lovász Lászlóval című könyvének bemutatójáról is beszámolunk.
Ferenczi Miklós, a BME emeritus professzora 2026. április 6-án elhunyt. Tudományos munkásságának középpontjában a matematikai logika állt, ezen belül elsősorban az algebrai logika területén ért el jelentős, nemzetközileg is figyelemreméltó eredményeket.
2026. március 14-én a négyórás π-napi program alatt rengetegen látogattak ki Budapesten a Blaha Lujza térre, hogy testközelből tapasztalják meg a tudomány szépségét. Öröm volt látni, ahogy a különböző korosztályok együtt fedezik fel a matematika világát.
Hírlevél feliratkozás