HÍREK – ÚJDONSÁGOK ROVAT A MATEMATIKÁHOZ ÉS A BOLYAI TÁRSULATHOZ KAPCSOLÓDÓ ESEMÉNYEKRŐL, ÚJDONSÁGOKRÓL SZÓL. (ROVATSZERKESZTŐ: RÁKÓCZI ILDIKÓ.)

Második alkalommal is megrendezésre került a LEMMA nyári tábor Szegeden a Bolyai Intézetben, 26 matematika iránt érdeklődő tizenegyedikes fiatal részvételével. A tábor célja az alkalmazott és kutató matematikus pálya minél szélesebb körű megismertetése, bemutatása. A szervező csapat nevében Győrffy Lajos küldött beszámolót a Leendő Magyar Matematikusok Táboráról.

Néhány – teljesen különböző témájú – emlékeztető írás került a Hírek rovatunk elejére:  emlékeztetünk a KöMaL közelgő Ankétjára, de emlékezünk Vekerdi László születésének 100. évfordulójára, a nemrég elhunyt kiváló matematikatanárra, Csorba Ferenczre és a BME Matematikai Intézetének megszűnt könyvtárára. Következik négy aktuális hír.

A Közép-Európai Matematikai Diákolimpiát 2013 után másodszorra rendezte hazánk, a 18. MEMO-nak idén Szeged adott otthont augusztus 24–30. között. A versenyen a 10 ország csapati között az 5. helyen végeztek a magyarok, ám a mezőnyből kiemelkedett Keresztély Zsófia maximális pontszáma és aranyérme. Gratulálunk a versenyzőknek és a csapat vezetőinek, Kovács Benedeknek és Hegedűs Dánielnek. Következik az ő beszámolójuk.

A grúziai  EGMO tavaszi rendezvényéről és a magyar lányok szerepléséről számol be a négy érmes csapattag és vezetőik, Kiss Melinda Flóra és Baran Zsuzsa, akik korábbi diákolimpikonokból lettek immár tapasztalt csapatvezetők. Az European Girls' Mathematical Olympiad néhány napja igazi felejthetetlen élményeket hozott azoknak a lányoknak, akik szeretik  a komoly matematikát és egyúttal a komolytalan szórakozást is. Íme, ilyen volt az EGMO 2024.

Nemcsak a magyar diákolimpikonok kiemelkedő, 8. helyezéséről (két évtized óta ez a legjobb csapateredményünk), a két arany-, három ezüst- és egy bronzéremről, de a hozzá vezető útról, az olimpiai szakkörről, az újonnan alakult „olimpiai iskoláról” és az edzőtáborokról is sokat megtudhatunk, majd bepillanthatunk abba, milyen is a Nemzetközi Matematikai Diákolimpia szervezése. Dobos Sándor mindenre kiterjedő beszámolója végén Hraskó András is ír személyes élményeiről. Nézzük tehát a sikerhez vezető utat.

A 25 éves múltra visszatekintő Ericsson-díjat 2 év kihagyás után megújult formában hirdette meg az Ericsson Magyarország. Az idei évtől matematikát vagy fizikát tanító kollégák mellett a digitális kultúrát (korábban informatikát) tanító tanárok elismerésére is beadhatók pályázatok legkésőbb 2024. szeptember 15-éig. A 2024-es Ericsson-díj felhívása és az ajánlásokhoz szükséges űrlapok elérhetők a KöMaL honlapjáról. A legfontosabb tudnivalókat Kós Rita, a MATFUND Alapítvány képviselője osztja meg az olvasókkal.